Inteligentným hodinkám budúcnosti by mohla stačiť energia z pohybu rúk

Z inteligentných hodiniek sa časom stal pomerne bežný produkt, ktorý vidieť na zápästiach aj bežných používateľov, nielen nadšencov a aktívnych športovcov.

Z inteligentných hodiniek sa časom stal pomerne bežný produkt, ktorý vidieť na zápästiach aj bežných používateľov, nielen technologických nadšencov a aktívnych športovcov.

Takmer všetky inteligentné hodinky súčasnosti majú jednu spoločnú vec – treba ich nabíjať, a to pomerne často (Samsung, Apple). Niektoré modely inteligentných hodiniek výdrž predlžujú pomocou solárnych článkov (Garmin), iné v tejto oblasti profitujú z nenáročného operačného systému (Huawei).

Akýsi kompromis medzi smart funkcionalitou a dlhou výdržou predstavujú hybridné hodinky, ktoré však majú klasický analógový ciferník a nie displej (Withings).

Existujú aj smart hodinky, ktoré nabíjať netreba, hoci nejde o produkt „hlavného prúdu“. Matrix PowerWatch obsahujú termoelektrický článok, ktorý čerpá energiu z tepla ľudského tela.

Pri klasických hodinkách sme si zvykli, že fungujú stále, aj niekoľko rokov. Poháňa ich buď malá batéria (výdrž 2-3 roky), alebo precízna mechanika, ktorá pracuje s naťahovacou pružinou, poprípade kinetickou energiou.

Energia nahromadená z prirodzeného pohybu ruky stačí na to, aby udržala strojček v hodinkách v chode.

Inteligentné hodinky ale spotrebúvajú podstatne viac energie ako klasické hodinky. Na batériu a časté nabíjanie sú odkázané. Zmeniť to chcú vedci z Čínskej univerzity v Hongkongu, ako informujú noviny South China Morning Post.

TIP REDAKCIE
MIMORIADNE: Slovenská pošta, Aliexpress a Wish podpísali zmluvu. Koniec doplácania DPH a cla!

Vedci vyvíjajú technológiu, ktorá by udržala inteligentné hodinky pri živote len pomocou kinetickej energie. Čiže podobne ako mechanické hodinky. Generátor využívajúci magnetický frekvenčný menič dokáže nahromadenú energiu znásobiť 10-krát, na výstupe dodáva 1,74 mW.

inteligentné hodinky
Foto: CUHK/South China Morning Post

Pohyb ruky by tak niekedy v budúcnosti mohol generovať toľko energie, aby fungoval displej, procesor, senzory pre sledovanie srdcového tepu a ďalšie funkcie. Množstvo generovanej energie bude závisieť od činnosti. Cvičenie či ranný beh vyrobí viac energie ako sedenie za počítačom s hodinkami na ruke.

Hodinky by tým pádom nemuseli mať žiadnu, alebo len malú batériu, čo je dobré aj pre životné prostredie. Mini generátor by tiež mohol byť cenovo dostupnejší ako akumulátory, ktoré majú obmedzenú životnosť.

Vedci dúfajú, že sa im podarí technológiu uviesť na komerčný trh. Kedy sa tak stane, a či vôbec, nevedno. Technológia je zatiaľ skôr laboratórnou zaujímavosťou, ktorú čaká ďalší vývoj.

Total
6
Zdieľaní
Total
6
Zdieľať