Sonda NASA, ktorá odobrala vzorku z asteroidu, má problém: Vypadáva jej materiál

O misii sondy OSIRIS-REx sme informovali nedávno. Jej cieľom bolo priblížiť sa k asteroidu Bennu, ktorý v 22. storočí môže naraziť do Zeme.

O misii sondy OSIRIS-REx sme informovali nedávno. Jej cieľom bolo priblížiť sa k asteroidu Bennu, ktorý v 22. storočí môže naraziť do Zeme. Vedci k nemu preto vyslali sondu, aby odobrala vzorky pre bližšie skúmanie a lepšie pochopenie trajektórie vesmírneho telesa.

Misia bola úspešná, sonda po chúlostivých manévroch od veliaceho strediska vzdialeného 320 miliónov kilometrov skutočne vzorku odobrala a následne sa vrátila na orbitu okolo asteroidu. Bohužiaľ, teraz vedci zistili, že celý manéver neprebehol bez komplikácií.

Sonda pravdepodobne nabrala príliš veľa vzorky, čo potvrdzujú zverejnené fotografie hlavy odoberajúceho ramena, z ktorého postupne uniká. Podľa NASA za poruchou stojí fakt, že sonda nabrala väčšie kusy kameňov, ktoré sa cez uzáver nedostali.

Voľne sa šíriaca vzorka zo sondy OSIRIS-REx. Zdroj: NASA

Aby NASA predišla ďalšej strate vzorky, zrušila plánované váženie postupným otáčaním hlavice. Sonda mala odber zopakovať v januári budúceho roka v inej lokalite asteroidu. Či sa pre tento manéver NASA rozhodne je zatiaľ otázne.

TIP REDAKCIE
Nová Xperia sa blíži, Sony sľubuje špičkový fotoaparát

Pôvodný plán hovorí o návrate sondy OSIRIS-REx na Zem v septembri 2023. Na podobnej misii je aj japonská sonda Hajabusa-2, ktorá  odobrala vzorku z asteroidu Ryugu a na Zem sa má vrátiť v decembri tohto roka.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať