Slovensko súhlasí s USA: Bude dôsledne posudzovať dodávateľov 5G

Slovenská vláda dnes rozhodla, že s USA podpíše memorandum, v ktorom sľubuje, že dôkladne posúdi dodávateľov technológií súvisiacich so sieťami 5. generácie.

Slovenská vláda dnes rozhodla, že s USA podpíše memorandum, v ktorom sľubuje, že dôkladne posúdi dodávateľov technológií súvisiacich so sieťami 5. generácie, informovali Novinky.cz.

Slovensko podpíše memorandum s USA o tom, že bude zvažovať dodávateľov 5G technológií nasadzovaných na území Slovenska. Memorandum síce konkrétne spoločnosti nespomína, vieme však aký majú Spojené štáty názor na čínskych dodávateľov ako Huawei či ZTE. Stalo sa to tesne pred aukciou frekvencií pre 5G.

Podľa šéfa slovenskej diplomacie Ivana Korčoka nejde o právne záväzne memorandum. Slovensko totiž žiadnym spôsobom nepripravuje o suverénnosť v rozhodnutí o tom, kto bude môcť poskytnúť zariadenia na výstavbu slovenskej 5G siete.

O čom je memorandum

Cieľom memoranda je ustanoviť na základe akých kritérií by mali byť posudzovaní dodávatelia zariadení. Posúdiť by mali bezpečnostné štandardy, bezpečnostné prostredie a tak podobne. Nepriamo tak memorandum poukazuje na čínskych dodávateľov.

Naznačuje to samotný text memoranda, v ktorom sa okrem iného spomína aj to, aby boli u dodávateľov preverili či majú transparentnú vlastnícku štruktúru a či rešpektujú práva duševného vlastníctva.

Slovensko nie je jediné, ktoré podpísalo takéto memorandum. Už dávnejšie tak spravilo napríklad Česko, Poľsko, Rumunsko, Slovinsko a ďalšie štáty. Slovensko ho malo pripravené už dva roky, no podpísať sa ho rozhodla až súčasná vláda.

Total
2
Zdieľaní
Total
2
Zdieľať