Obraz ostrý ako britva: Samsung vytvoril OLED displej s hustotou pixelov 10 000 ppi!

Ak by existoval 6-palcový displej s 32K rozlíšením (30 720 x 17 280 pixelov), stále by mal o 4 000 ppi menej ako revolučný panel od Samsungu.

Keď je reč o kvalite akéhokoľvek displeja, nikdy sa nezabúda na hustotu pixelov. Ide o kľúčový faktor, ktorý nám prezrádza, ako veľmi je obraz, resp. displej ostrý. Udáva sa ako počet pixelov na jeden palec, čiže ppi (pixels per inch).

V prostredí tohtoročných smartfónov má najostrejší displej Sony Xperia 1 ll. Jej panel podporuje 4K rozlíšenie a má 643 ppi.

Ani zďaleka však nejde o najostrejšiu obrazovku, aká kedy bola vyrobená. Tento titul si totižto pripisuje nový OLED displej s neuveriteľnou hustotou pixelov až 10 000 ppi, ktorý je výsledkom spolupráce medzi výskumníkmi zo Samsungu a výskumníkmi zo Stanfordskej univerzity.

Toto je číslo je tak obrovské, že je ťažké si predstaviť, ako by takýto displej vyzeral v praxi. No pre porovnanie, ak by existoval 6-palcový displej s 32K rozlíšením (30 720 x 17 280 pixelov), stále by mal o 4 000 ppi menej ako revolučný panel od Samsungu.

Ako to vyzerá vo vnútri?

Ako poznamenal server Android Authority, tím použil OLED vrstvu, ktorá umožňuje preniknúť bielemu svetlu medzi dve ďalšie reflexné vrstvy. Jednou z nich je metasurface plný miniatúrnych pilierov, ktoré slúžia ako pixely. Ako veľmi miniatúrnych? Veľmi – jeden pixel meria asi 2,4 mikrometra.

Tím vysvetľuje, že svetlo medzi týmito dvoma vrstvami je odrážané stále dookola, čoho výsledkom je “dvojnásobná luminiscenčná účinnosť v porovnaní so štandardne filtrovanými OLED displejmi”. Takýto displej vraj dokáže ponúknuť aj oveľa čistejšie farby.

Zdroj: Samsung/IEEE Spectrum/Android Authority

Kde by sa dal použiť?

Kde by sa ale displej tohto typu uživil? Na túto otázku mysleli mnohí a niektorí dokonca ponúkajú aj odpoveď – virtuálna realita. Ide o zrejme jediný prípad, kedy by užívateľ vedel naplno využiť panel s tak šialenou hustotou pixelov.

Takáto zmena by predstavovala doslova gigantický krok vpred, nakoľko dnešné headsety, ako je napríklad Valve Index či HTC Vive Cosmos, ponúkajú menej ako 800 ppi.

Neexistuje systém, ktorý by ho uživil

Displej sám o sebe je nám však na nič. K životu potrebuje dostatočne výkonný systém. A žiaľ, taký zatiaľ k dispozícii nemáme.

Dokonca aj jedna z najnovších a najvýkonnejších grafických kariet súčasnosti, RTX 3090, podporuje maximálne 8K rozlíšenie, čiže 32-palcový 8K monitor s hustotou pixelov 275 ppi.

Sme len v polovici

To však výskumníkov zo Samsungu a Stanfordskej univerzity neodrádza. Dokonca prezradili, že vrchná hranica technológie je až 20 000 ppi, nie 10 000. V takom prípade by však rozmer jedného pixelu siahal pod hranicu jedného mikrometra, čo by mohlo viesť k výrazným problémom s jasom.

Total
16
Zdieľaní
Total
16
Zdieľať