Samsung Galaxy A42 je zatiaľ najlacnejšou vstupenkou výrobcu do 5G sveta

Už aj na Slovensku máme komerčne dostupnú 5G sieť, hoci funguje len v testovacej prevádzke a v štyroch lokalitách hlavného mesta Bratislava. Spustil ju operátor O2.

Už aj na Slovensku máme komerčne dostupnú 5G sieť, hoci funguje len v testovacej prevádzke a v štyroch lokalitách hlavného mesta Bratislava. Spustil ju operátor O2.

To znamená, že vlastníci kompatibilných zariadení, vybraných 5G smartfónov, si môžu novú sieť 5. generácie vyskúšať na vlastnej koži, pokiaľ sa pohybujú v okolí Petržalky, Dúbravky, Karlovej Vsi alebo Ružinova.

Foto: Marek Urban

5G sieť od O2 si zatiaľ rozumie s deviatimi 5G smartfónmi značiek Huawei, Xiaomi, ZTE a Motorola. Samsung medzi nimi chýba, keďže juhokórejský výrobca momentálne ešte testuje firmvér pre svoje 5G smartfóny, ktorý umožní ich pripojenie do 5G siete O2. Všetko by malo byť pripravené v najbližších týždňoch.

S rozširujúcou sa dostupnosťou 5G sietí vzniká čoraz viac smartfónov, ktoré tieto siete podporujú. Ich cena medzičasom klesla a stále klesá k spotrebiteľsky prijateľnej úrovni. Cenovo dostupný 5G smartfón už má v ponuke aj Samsung.

Foto: Samsung

Dobrou správou je, aspoň pre niekoho, že sa od začiatku novembra bude predávať aj u nás, a to za 379 eur v bielej, čiernej a šedej farbe. Ide o model Galaxy A42 5G, ktorý okrem extra rýchleho pripojenia ponúkne AMOLED displej so 6,6-palcovou uhlopriečkou a, žiaľ, skromnejším HD rozlíšením.

Foto: Samsung

Zo stoličky tiež nepostaví 4 GB kapacita operačnej pamäte, ktorá je spojená so 128 GB interným úložiskom. Pamäť je možné rozšíriť pomocou microSD kariet do 1 TB. Naopak, skvele vyzerá 5000 mAh batéria so zrýchleným 15 W nabíjaním a relatívne obstojná foto zostava.

TIP REDAKCIE
AKTUÁLNE: Let Blue Origin bol úspešný, 90-ročný kapitán Kirk prekonal hranicu vesmíru
Foto: Samsung

Tvorí ju hlavný snímač obrazu s rozlíšením 48 Mpx s clonou f/1.8 a automatickým zaostrovaním, 8 Mpx ultra široký fotoaparát s clonou f/2.2 a fixným zaostrovaním a dva 5 Mpx senzory sledujúce makro a hĺbku scény. Na prednej strane sa nachádza 20 Mpx selfie kamera so svetelnosťou f/2.2.

Výkon pokrýva osemjadrový procesor SM 7225 s architektúrou jadier 2×2,2 GHz + 6×1,8 GHz. Výrobca presný typ čipsetu neuvádza, pravdepodobne ide o 8 nm sadu Qualcomm Snapdragon 750.

Závan vyššej triedy dodáva 193 gramov vážiacemu smartfónu snímač odtlačkov, ktorý sa nachádza priamo v displeji. Ponuka 5G zariadení na našom trhu tak bude od novembra bohatšia o nový model.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať