NASA a Európska vesmírna agentúra sa spojili: Vyrobia vesmírnu stanicu pre Mesiac

NASA v utorok oficiálne potvrdila, že sa spojila s Európskou vesmírnou agentúrou (ESA) v snahe vývoja stanice Gateway, ktorá bude krúžiť okolo Mesiaca.

NASA v utorok oficiálne potvrdila, že sa spojila s Európskou vesmírnou agentúrou (ESA) v snahe vývoja stanice Gateway, ktorá bude krúžiť okolo Mesiaca.

Stanica Gateway, umožňujúca dlhodobé skúmanie Mesiaca, má slúžiť ako spojka medzi Mesiacom a vesmírom. Opäť pôjde o medzinárodný projekt, tentokrát medzi USA a Európou.

Po tom ako sa obom organizáciám spoločne podarí utáboriť ľudí na obežnej dráhe Mesiaca, resp. priamo na povrchu prirodzeného satelitu sa môžu pustiť do dobytia Marsu.

Výroba vesmírnej stanice Gateway má začať do roku 2022. NASA na výrobu potrebných komponentov poverila niekoľko spoločností, medzi ktorými sa nachádza napríklad SpaceXMaxar Technologies. Zvyšok prác si rozdelí spolu s ESA.

Európska vesmírna agentúra súhlasila, že dodá nové moduly pre stanicu Gateway a raketu, ktorá bude cestovať ku a späť zo stanice. Aby toho nebolo málo, postarať sa má aj o vylepšenie komunikácie na Mesiaci a systému doplnenia paliva.

TIP REDAKCIE
NASA bude meškať: Misia na Mesiac začne až vo februári

Veľmi rýchlo presunieme vesmírne misie ľudí z nízkej orbity Zeme na Mesiac. Stane sa tak vôbec prvýkrát od roku 1972,“ napísal šéf NASA Jim Bridestone.

Viac spoluprác s ďalšími krajinami

Bridestine naznačil, že sa pripravujú ďalšie medzinárodné dohody podporujúce program Artemis.

Toto partnerstvo je výsledkom úžasnej spolupráce vytvorenej pri Medzinárodnej vesmírnej stanici v snahe posunúť nás až na Mesiac,“ povedal Bridestone. „Gateway je ďalším krokom pre spolupráce medzi NASA a medzinárodnými partnermi ako ESA,“ dodal.

Total
30
Zdieľaní
Total
30
Zdieľať