SpaceX a NASA vyšlú na ISS štvoricu astronautov, misia Crew-1 prebehne o mesiac

SpaceX v spolupráci s NASA už dopravila na Medzinárodnú vesmírnu stanicu astronautov Boba Behnkena a Douga Hurleya. Ostro sledovaná misia Demo-2 sa začala 30. mája o 21.22 hod. nášho času.

SpaceX v spolupráci s NASA už dopravila na Medzinárodnú vesmírnu stanicu astronautov Boba Behnkena a Douga Hurleya. Ostro sledovaná misia Demo-2 sa začala 30. mája o 21.22 hod. nášho času.

Bob Behnken a Doug Hurley strávili na ISS niekoľko týždňov. Na Zem sa na palube prepravného modulu Crew Dragon vrátili 2. augusta.

Bezpečne pristáli, presnejšie dopadli, do vôd Mexického zálivu, odkiaľ ich „vylovili“ tímy spoločnosti SpaceX a agentúry NASA. Prvý let do vesmíru s ľudskou posádkou uskutočnený súkromnou spoločnosťou tak skončil úspešne.

Misia Demo-2 bola v poradí druhým testovacím letom kapsuly Crew Dragon k ISS. Prvá misia Demo-1 bola nepilotovaná, na palube sa teda nenachádzala ľudská posádka.

SpaceX a NASA stanovili nový dátum, kedy prebehne ostrá operačná misia Crew-1, ktorá nadviaže na predchádzajúci testovací let, informuje portál space.com.

Tentokrát spoločnosti vyšlú k ISS štyroch astronautov – Michaela Hopkinsa, Shannon Walkerovú, Victora Glovera a japonského astronauta Soichi Noguchia. Na Medzinárodnej vesmírnej stanici strávia 6 mesiacov.

TIP REDAKCIE
RECENZIA Samsung Jet Bot AI+: Robotický vysávač s očami, ktorý ochráni váš domov
Záber z výcviku astronautov misie Crew-1. Foto: Blog NASA

Misia Crew-1 sa uskutoční 31. októbra o 8.40 hod. nášho času. Z Kennedyho vesmírneho strediska odštartuje raketa Falcon 9 s modulom Crew Dragon, v ktorom sa usadí spomínaná štvorica astronautov.

Posledné slovo bude mať aj tak počasie, ktoré musí byť ideálne. Ak poveternostné podmienky vyhovovať nebudú, let sa odloží.

Pôvodne sa mala misia Crew-1 odohrať 23. októbra. Let sa o pár dní posunul kvôli plánovanému príletu a odletu rakety Sojuz. Tá dopraví na Medzinárodnú vesmírnu stanicu trojicu astronautov, ktorí vystriedajú svojich troch kolegov pôsobiacich na ISS od apríla, vysvetľuje space.com.

Ako sme si už pri SpaceX zvykli, celé divadlo bude vysielané naživo prostredníctvom videa na YouTube.

Total
7
Zdieľaní
Total
7
Zdieľať