Starlink nie je lacný: Vesmírny internet od Elona Muska stojí vyše 100 € mesačne

To, že vizionár Elon Musk nad našimi hlavami buduje vesmírny internet asi nemusíme pripomínať. Teraz ho reálne začal predávať. Takéto sú ceny.

To, že vizionár Elon Musk nad našimi hlavami buduje vesmírny internet asi nemusíme pripomínať. Zoskupenie satelitov Starlink má jedného dňa pokrývať celú planétu vysokorýchlostným pripojením s nízkou odozvou. Prví záujemcovia budúcnosť môžu vyskúšať už teraz.

Účastníci beta testu Starlink dostali ponuku zakúpiť si nielen pripojenie, ale aj vybavenie, ktoré je k nemu potrebné. Vyplýva to z príspevku na Reddite, v ktorom jeden z používateľov zdieľa email od spoločnosti. Spustenie testu potvrdzuje aj server CNBC. Beta test Starlink nazval prízvučne – “Lepšie ako nič“.

Koľko bude stáť?

Internet od Starlinku momentálne vyjde na 99 dolárov mesačne (83,75 € bez DPH, resp. 100,50 € s DPH). Vzhľadom na to, že americké ceny sa neprepočítavajú priamo ale je k nim nutné pripočítať aj DPH je európska cena o niečo vyššia.

Aký je rýchly?

Čo za to dostanete? Starlink Elona Muska sľubuje rýchlosť od 50 do 150 Mb/s pri odozve 20 až 40 ms. Celá sieť má byť v testovacom režime, čo znamená, že finálna špecifikácia a hlavne spoľahlivosť ešte nie sú úplne doladené. O dátovom obmedzení ani o FUP sa nehovorí.

Starlink tvrdí, že do budúceho leta má sieť prejsť niekoľkými vylepšeniami, vďaka ktorým sa latencia má znížiť na 16 až 19 ms. Spoločnosť očakáva, že vypustením ďalších satelitov na obežnú dráhu, postavením viacerých staníc na zemi a vylepšením softvéru sa nebude vylepšovať len latencia, ale aj rýchlosť a hlavne pokrytie či spoľahlivosť. Na obežnej dráhe je momentálne 775 satelitov.

Potrebujete aj terminál

Súčasťou výbavy je aj terminál, ktorý stojí 499 dolárov (506 € s DPH) a router. Terminál má byť podľa Starlink technologicky pokrokovejší než tie, ktoré sa využívajú v stíhacích lietadlách.

Vyššia mesačná cena za pripojenie má pravdepodobne pôsobiť ako filter. Inými slovami, pripojenie si objedná len ten, kto oň má skutočný záujem a je ochotný sa podieľať na odhaľovaní slabín. Pre Slovensko takáto možnosť zatiaľ neexistuje.

Total
22
Zdieľaní
Total
22
Zdieľať