Európska vesmírna agentúra aktualizovala mapu Mliečnej cesty

Vedcov čaká poriadny kus práce.

0
BGR

V roku 2018 vydala Európska vesmírna agentúra druhú verziu masívnej mapy našej galaxie, teda Mliečnej cesty. Išlo o obrovské množstvo spracovateľných údajov, ktoré dali skúseným vedcom skutočne zabrať. A vyzerá to, že poriadny kus práce ich neminie ani tento rok, informuje BGR.

Členovia tímu pre projekt Gaia budú aktualizovať mapu našej galaxie ešte dlhé roky. Vo svojej podstate znie celý proces pomerne jednoducho. Hlavným zdrojom údajov pre vedcov je satelit Gaia. Jeho prostredníctvom získané informácie doplnia údajmi získanými z iných zdrojov, čím docielia značne vyššiu presnosť.

Dva dôležité parametre

„Primárne sme prihliadali na dva z parametrov obsiahnutých v údajoch z Gaia – povrchovú teplotu hviezd a ich „zánik“, ktorý je v podstate mierou toho, koľko prachu je medzi nami a predmetnými hviezdami,“ prehlásil Friedrich Anders, jeden z vedúcich projektu. „Tieto dva parametre sú navzájom prepojené, no vďaka dodatočným informáciám získaným prostredníctvom infračervených pozorovaní ich dokážeme identifikovať aj samostatne.“

Podľa príspevku na oficiálnej stránke Európskej vesmírnej agentúry dokáže tento postup zvýšiť presnosť pozície danej hviezdy o až 20 percent.

TIP REDAKCIE
V Arizone vylepšili teleskop: Poskytne nám najdetailnejšiu mapu vesmíru v 3D

Ako sme už uviedli vyššie, toto nie je posledná aktualizácia mapy našej galaxie. ESA (European Space Agency) dúfa, že túto úlohu bude schopná plniť ešte veľmi dlhú dobu.