100 W bezdrôtové nabíjanie sa v 2021 stane realitou, naznačuje známy informátor

Keď sa pozrieme na dnešné smartfóny, ako je napríklad Oppo Ace 2 či Huawei P40 Pro Plus, maximálny výkon pri tomto spôsobe nabíjania dosahuje okolo 40 W.

5
bezdrotove nabijanie
Ilustr. foto

Veľké množstvo vlajkových lodí či prémiových smartfónov, ktoré debutovali počas tohto roka, sa pýši podporou pre rýchle nabíjanie. Na trhu sú dnes dostupné dokonca aj nabíjačky s výkonom 120 W, vďaka ktorým je celý proces otázkou len niekoľkých minút. Doslova.

Takéto možnosti však aktuálne ponúka len drôtové nabíjanie. Áno, bezdrôtové nabíjanie sa v priebehu posledných rokov taktiež dočkalo citeľných vylepšení, no stále sa nedokáže vyrovnať tradičnému spôsobu, resp. káblu.

A práve to sa môže v priebehu budúceho roka zmeniť. Známy informátor Digital Chat Station totiž prostredníctvom Twitteru naznačil, že sa už budúci rok môžeme dočkať prvých smartfónov, ktoré budú disponovať podporou pre až 100 W bezdrôtové nabíjanie. Na príspevok upozornila publikácia Android Authority.

Obrovský krok vpred

V rámci bezdrôtového nabíjania by išlo o doslova gigantický pokrok. Keď sa pozrieme na dnešné smartfóny, ako je napríklad Oppo Ace 2 či Huawei P40 Pro Plus, maximálny výkon pri tomto spôsobe nabíjania dosahuje okolo 40 W. Oppo síce začiatkom roka predstavil technológiu, ktorá dokáže ponúknuť podporu pre až 65 W bezdrôtové nabíjanie, avšak doposiaľ sa neobjavila v žiadnom dostupnom zariadení.

Otázkou je vplyv na životnosť batérie

Kľúčovou otázkou je, aký bude mať 100 W bezdrôtové nabíjanie vplyv na životnosť batérie.

Oppo pred časom prehlásil, že jeho 125 W nabíjanie zníži kapacitu batérie na úroveň 80 % po približne 800 cykloch, resp. 800 nabíjaniach. Pre porovnanie, 65 W drôtové nabíjanie po rovnakom počte degraduje kapacitu batérie na úroveň 90 %.

TIP REDAKCIE
Samsung predstavil One UI, nové užívateľské prostredie pre smartfóny

Aký vplyv teda bude mať 100 W bezdrôtové nabíjanie? Nepochybne negatívny. Do akej miery však zatiaľ môžeme len hádať.