bezdrotove nabijanie

100 W bezdrôtové nabíjanie sa v 2021 stane realitou, naznačuje známy informátor

Bezdrôtové nabíjanie sa v priebehu posledných rokov síce dočkalo citeľných vylepšení, no stále sa nedokáže rovnať tradičnému spôsobu, resp. káblu.

Veľké množstvo vlajkových lodí či prémiových smartfónov, ktoré debutovali počas tohto roka, sa pýši podporou pre rýchle nabíjanie. Na trhu sú dnes dostupné dokonca aj nabíjačky s výkonom 120 W, vďaka ktorým je celý proces otázkou len niekoľkých minút. Doslova.

Takéto možnosti však aktuálne ponúka len drôtové nabíjanie. Áno, bezdrôtové nabíjanie sa v priebehu posledných rokov taktiež dočkalo citeľných vylepšení, no stále sa nedokáže vyrovnať tradičnému spôsobu, resp. káblu.

A práve to sa môže v priebehu budúceho roka zmeniť. Známy informátor Digital Chat Station totiž prostredníctvom Twitteru naznačil, že sa už budúci rok môžeme dočkať prvých smartfónov, ktoré budú disponovať podporou pre až 100 W bezdrôtové nabíjanie. Na príspevok upozornila publikácia Android Authority.

https://twitter.com/StationChat/status/1315459142295805953

Obrovský krok vpred

V rámci bezdrôtového nabíjania by išlo o doslova gigantický pokrok. Keď sa pozrieme na dnešné smartfóny, ako je napríklad Oppo Ace 2 či Huawei P40 Pro Plus, maximálny výkon pri tomto spôsobe nabíjania dosahuje okolo 40 W. Oppo síce začiatkom roka predstavil technológiu, ktorá dokáže ponúknuť podporu pre až 65 W bezdrôtové nabíjanie, avšak doposiaľ sa neobjavila v žiadnom dostupnom zariadení.

Otázkou je vplyv na životnosť batérie

Kľúčovou otázkou je, aký bude mať 100 W bezdrôtové nabíjanie vplyv na životnosť batérie.

Oppo pred časom prehlásil, že jeho 125 W nabíjanie zníži kapacitu batérie na úroveň 80 % po približne 800 cykloch, resp. 800 nabíjaniach. Pre porovnanie, 65 W drôtové nabíjanie po rovnakom počte degraduje kapacitu batérie na úroveň 90 %.

Aký vplyv teda bude mať 100 W bezdrôtové nabíjanie? Nepochybne negatívny. Do akej miery však zatiaľ môžeme len hádať.

Total
30
Zdieľaní
Total
30
Zdieľať