YouTube si posvieti na videá nevhodné pre mladistvých. Nasadí overenie veku a algoritmy

Na najväčšej video platforme sveta sa nachádza kvantum obsahu, ktoré je určené širokej škále divákov. Nie všetky videá sú ale vhodné pre deti a mladistvých, teda osoby mladšie ako 18 rokov.

Na najväčšej video platforme sveta sa nachádza kvantum obsahu, ktoré je určené širokej škále divákov. Nie všetky videá sú ale vhodné pre deti a mladistvých, teda osoby mladšie ako 18 rokov.

YouTube sa pri identifikácii vekovo obmedzených videí spolieha na kontrolórov a zodpovedných používateľov, ktorí takéto videá nahlásia alebo rovno označia.

Tvorcovia obsahu, autori videí, zase môžu nevhodné videá označiť vekovým obmedzením ešte pred ich publikovaním v tzv. štúdiu pre tvorcov. Čo všetko nemôže video bez obmedzenia veku obsahovať nájdete TU.

Predstavitelia platformy YouTube sa rozhodli zvýšiť dozor nad videami, ktoré sú nevhodné pre mladistvých.

Pomôže im v tom strojové učenie a ďalšie riešenia, ako informujú vo svojom blogu. Publikované videá bude kontrolovať umelá inteligencia a v prípade, že obsah vyhodnotí ako nevhodný pre deti, video automaticky označí vekovým obmedzením.

Takýmto spôsobom dokáže YouTube skontrolovať podstatne viac obsahu. Algoritmy ale nepracujú vždy dokonale. Autori videí sa preto budú môcť voči rozhodnutiu odvolať, po čom ich obsah prejde dodatočnou kontrolou.

Ďalšie riešenie cieli na vekovo ohraničené videá, ktoré sú umiestnené na weboch tretích strán, napr. na spravodajských portáloch a podobne. Video určené pre divákov starších ako 18 rokov sa spustí až po tom, ako sa dospelý používateľ prihlási na webe YouTube, kam bude z danej stránky automaticky presmerovaný.

TIP REDAKCIE
Suunto 5 Peak: Nové hodinky vážia iba 39 gramov, sľubujú dlhú výdrž
Foto: Blog YouTube

Do tretice bude YouTube v súlade s európskou Smernicou o audiovizuálnych mediálnych službách a inými pripravovanými nariadeniami overovať skutočný vek používateľov. Pri pokuse o spustenie nevhodného videa si môže od používateľa vyžiadať doklad totožnosti alebo platobnú kartu.

Tieto doklady pre overenie veku však budú administrátori vyžadovať iba v tom prípade, ak systémy Google nedokážu zistiť, či má divák skutočne 18 rokov. Ťažko povedať, ako často sa to bude diať.

Foto: Blog YouTube

Predpokladáme, že pôjde skôr o sporadické situácie ako pravidlo. Na základe údajov, ktoré Google o používateľoch zbiera, by mal vedieť zistiť, koľko rokov približne majú. Jednoduchá zmena roku narodenia v nastaveniach Google účtu teda s obchádzaním pravidiel asi nepomôže.

YouTube nové riešenia na ochranu mladistvých začne nasadzovať do praxe v priebehu nasledujúcich mesiacov.

Pripomíname, že pre videá určené deťom, divákom mladším ako 13 rokov, vznikla samostatná platforma YouTube Kids. Okrem vybraného obsahu disponuje funkciami rodičovskej kontroly a filtrovania videí.

Videá môžu deti sledovať priamo na webe alebo v mobilných aplikáciách pre Android a iOS.

Total
16
Zdieľaní
Total
16
Zdieľať