Huawei čaká smutná zmena: V roku 2021 vyrobí len zlomok z toho, čo tento rok

Pre Huawei bude budúci rok smutným obdobím. Výrazne obmedzí výrobu smartfónov, nepočíta už ani s čínskym spojencom. Samsung sa naopak teší.

Huawei v tomto roku prekvapil expertov a laikov keď v druhom štvrťroku obsadil prvé miesto v rebríčku najväčších výrobcov smartfónov sveta. Predpokladá sa, že sa mu to podarilo vďaka silným predajom v Číne, ktorá sa z pandémie COVID-19 spamätala rýchlejšie než Európa. Práve v Európe a Spojených štátoch mali veľké poklesy tržieb výrobcovia ako Samsung a Apple.

Na prvý pohľad sa tak mohlo zdať, že Huawei vytrvá a silné predaje budú pokračovať aj v roku 2021. Opak je však pravdou. Server The Elec totiž informuje o tom, že Huawei budúci rok vyrobí len zlomok toho, čo tento rok. Ako veľmi zasiahnu Huawei sankcie USA?

Pre budúci rok si naplánoval výrobu len 50 miliónov smartfónov, čo je o 74 % menej, než tento rok, v ktorom plánuje predať celkom 190 miliónov kusov. Len pre predstavu, Huawei budúci rok vyrobí menej zariadení než čo predal len za 3 mesiace tohto roka. Au.

Škrt cez rozpočet kvôli USA

Huawei, ako jednu z najväčších technologických spoločností sveta, kruto zasiahlo rozhodnutie Spojených štátov amerických, ktoré firmu zaradili na čiernu listinu. Čínsky gigant tak ďalej nemôže spolupracovaťkľúčovými spoločnosťami využívajúcimi americké technológie.

TIP REDAKCIE
Účastníci ZOH 2022 si musia stiahnuť čínsku aplikáciu: Trpí hneď dvoma kritickými chybami

Najdôležitejšími spojencami Huawei pritom bol napríklad Google, ktorý poskytuje softvér, alebo TSMC, výrobca čipov. Huawei si ich síce sám navrhol, no využil na to americké technológie, ku ktorým stratil prístup. Hovorilo sa síce o tom, že Huawei výrobu presmeruje na čínsku spoločnosť SMIC, no najnovšie správy naznačujú, že zákaz sa má týkať aj tejto spoločnosti.

Nepriaznivá situácia Huawei je dobrou správou pre ich konkurenciu. Vyťažiť z toho môže napríklad Samsung, ktorý sa má agresívnejšie zamerať práve na európsky trh. Vieme, že na Slovensku sa zariadenia Huawei dostali do mnohých domácností. Na svoju stranu ich preto určite bude chcieť pretiahnuť nielen Samsung, ale aj ďalší výrobcovia. Svedčí o tom aj 300 miliónov smartfónov, ktoré chce Samsung vyrobiť budúci rok.

Total
9
Zdieľaní
Total
9
Zdieľať