kirin 985

TSMC potvrdzuje: Spolupráca s Huawei končí, prestávame dodávať čipsety

Spoločnosť Taiwanese Semiconductor Manufacturing Co. minulý týždeň oficiálne potvrdila už skôr známe informácie o tom, že ukončila spoluprácu s Huawei.

Spoločnosť Taiwanese Semiconductor Manufacturing Co. minulý týždeň oficiálne potvrdilaskôr známe informácie o tom, že na základe regulácií americkej vlády ukončila spoluprácu so spoločnosťou Huawei. Udialo sa tak ešte 15. mája 2020.

Taiwanese Semiconductor Manufacturing Co. skrátene TSMC, vyrába pre spoločnosť Huawei čipsety Kirin, ktoré poháňajú podstatnú časť jej mobilných produktov, zariadenia internetu vecí alebo nositeľnú elektroniku.

Všetky objednávky zo strany Huawei musí taiwanský výrobca vybaviť do 14. septembra 2020, informuje Anandtech.

Po tomto dátume sa bude musieť Huawei spoľahnúť na iného dodávateľa. Či má v talóne nejakú náhradu známe nie je. Do úvahy môže pripadať napríklad šanghajský výrobca polovodičových komponentov SMIC.

Stále existuje (veľmi) malá šanca, že sa na tomto stave niečo zmení. Výrobca môže regulačné úrady USA požiadať o výnimku, respektíve dočasnú licenciu, ktorá by umožňovala pokračovať v spolupráci.

kirin 980
Predstavenie čipsetu Kirin 980 (september 2018).

Huawei už čelí absencii služieb a aplikácií od Google, s čím sa snaží vysporiadať investíciami a dynamickým rozvojom vlastného ekosystému postavenom na obchode AppGallery. Okrem obmedzení na strane softvéru tak teraz musí výrobca riešiť aj hardvérový problém, čo zrejme nebude jednoduché.

Anandtech ďalej píše, že Huawei bol pre TSMC v roku 2019 najväčším zákazníkom. Na jeho zisku sa podieľal až 23 percentami. Výrobca TSMC prekvapivo tvrdí, že ukončenie spolupráce s Huawei neovplyvní jeho príjmy. Dokonca predpokladá medziročný rast.