Facebook: Ak EÚ nezmení správanie a nenechá nás, vypneme služby

Facebook varoval regulátorov EÚ, že ak budú trvať na výraznom obmedzení zdieľania dát medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi americkými, z Európy úplne odíde.

Facebook varoval regulátorov EÚ, že ak budú trvať na výraznom obmedzení zdieľania dát medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi americkými, z Európy úplne odíde, informoval VICE.

Do tohto roka medzi EÚ a Spojenými štátmi existovalo nariadenie „Privacy Shield,“ ktoré americkým spoločnostiam umožňovalo jednoducho premiestňovať dáta o svojich zákazníkoch medzi jednotlivými jurisdikciami. To sa však po rozhodnutí Najvyššieho súdu EÚ v júli zmenilo. Európska únia sa totiž obáva, že dáta Európanov nie sú v Spojených štátoch dostatočne chránené pred sledovaním.

Írske úrady na základe tohto rozhodnutia požiadali Facebook, aby dáta európskych používateľov neposielal do dátových centier v Spojených štátoch. Prečo práve Írsko? Je to preto, lebo hlavná pobočka Facebooku je v Dubline.

Ak bude Facebook skutočne nútený úplne zastaviť zdieľanie dát o používateľoch medzi EÚ a USA, čo je niečo, čo momentálne úrady požadujú, nevieme si predstaviť ako by Facebook a Instagram mohol v EÚ naďalej pokračovať,“ povedala Yvonne Cunnane z oddelenia ochrany údajov vo Facebooku.

TIP REDAKCIE
Slováci majú najvýkonnejší superpočítač: Vyrovnáva sa ľudskému mozgu!

Podotkla, že Facebook a Instagram majú v Európe každý mesiac 410 miliónov aktívnych používateľov. Zároveň tvrdí, že Facebook je dôležitý nástroj pre slobodu a vyjadrenie sa. Zároveň dodala, že reklamy na Facebooku každý mesiac prinášajú miliardy dolárov európskym podnikom.

Cunnane podotkla, že írske úrady sa snažia rýchlo implementovať pravidlá bez toho, aby dali Facebooku dosť času na argumentáciu. Facebook mal od úradov dostať len tri týždne, pričom úrady sa podľa Cunnanovej rozhodli už dávno.

Facebook oslovil írsky súd, aby opätovne zvážil to, akým spôsobom sa ho snaží regulovať. Veríme, že obe strany už čoskoro dospejú k rozumnému riešeniu. O obľúbené služby by chcel prísť len málokto.

Total
87
Zdieľaní
Total
87
Zdieľať