AKTUALIZOVANÉ: Huawei bojuje s USA. Nariadenie môže mať následky

A dôvod? Totižto licencia, ktorá americkej spoločnosti umožňovala týmto smartfónom poskytovať softvérové aktualizácie, vypršala.

Od uvalenia sankcií zo strany Spojených štátov amerických na adresu Huawei ubehlo už niečo vyše roka. Od tej doby to čínsky gigant skutočne nemá ľahké. Jeho nové smartfóny prichádzajú bez služieb Google, čo je pomerne vážny hendikep, ktorý len málokto dokáže prehliadnuť či sa s ním vyrovnať. Huawei nám síce ponúka alternatívu v podobe HMS, no tie majú od dokonalosti stále veľmi ďaleko. Aspoň zatiaľ.

Negatívny efekt sankcií možno cítiť na viacerých frontoch, nielen pri nových smartfónoch. Huawei nedávno potvrdil, že kvôli vplyvu Spojených štátov amerických už naďalej nedokáže vyrábať svoje čipsety Kirin, čo je pomerne závažný problém, nakoľko práve tieto čipy môžeme nájsť vo väčšine jeho smartfónov.

Je pravda, že Qualcomm sa silou-mocou snaží, aby mohol s Huawei obchodovať aj naďalej, no nič nie je isté. Čínskemu výrobcovi tak zatiaľ neostáva nič iné, než sa poobzerať po iných dodávateľoch. V tejto súvislosti sa najčastejšie spomínajú spoločnosti SMIC, MediaTek či dokonca aj Samsung. Túto tému sme vám viac priblížili v samostatnom článku.

Neistá budúcnosť čaká aj modely, ktoré stihli debutovať so službami Google

Tu však nepríjemné problémy nekončia. Ako píše server 9to5Google, ktorý sa odvoláva na správu portálu The Washington Post, neistú budúcnosť pred sebou majú aj staršie Huawei smartfóny, ktoré ešte stihli debutovať so službami Google. A dôvod? Licencia, ktorá americkej spoločnosti umožňovala týmto smartfónom poskytovať softvérové aktualizácie, vypršala.

Toto však nebol jej hlavný cieľ. Hlavnou úlohou dočasnej licencie údajne bolo poskytnúť telekomunikačným spoločnostiam a užívateľom dostatok času na to, aby prestali využívať technológie od Huawei a obrátili sa na iných dodávateľov.

Čo to teda znamená? S najväčšou pravdepodobnosťou to, že Huawei smartfóny, ktoré stihli debutovať so službami Google, zrejme prídu o softvérové aktualizácie. Celá situácia je však stále veľmi komplikovaná a nejasná, a preto nám neostáva nič iné, než si počkať na finálny verdikt.

TIP REDAKCIE
Spotify HiFi: Dostupnosť hudby vo vysokej kvalite sa odkladá na neurčito

Aktualizované 18.8 o 18:30 o vyjadrenie spoločnosti Huawei:

Naši zákazníci budú dostávať aktualizácie softvéru a služby vďaka silnej open source komunite a pokročilým možnostiam výskumu a vývoja v Huawei. Robíme všetko preto, aby mali majitelia smartfónov s Google službami zachovaný štandard, na ktorý sú zvyknutí. Spoločnosť Huawei sa zaväzuje naďalej poskytovať aktualizácie systému a bezpečnostné updaty pre majiteľov smartfónov s Google službami.,” hovorí na margo situácie Thomas Liu, country manager Huawei Slovensko.

Otázky a odpovede

Budú smartfóny Huawei v budúcnosti schopné získať aktualizácie systému a bezpečnostné updaty?

Áno. Spoločnosť Huawei bude naďalej poskytovať aktualizácie systému a bezpečnostné opravy. Naši zákazníci budú naďalej dostávať aktualizácie softvéru a služby vďaka silnej open source komunite a vlastným pokročilým možnostiam výskumu a vývoja. Vďaka našim dlhoročným skúsenostiam v oblasti distribúcie technológií, komunikácií, bezpečnosti a ochrany súkromia sme na zvládnutie takejto situácie dobre pripravení.

Budú aplikácie od Googlu a ďalšie aplikácie stiahnuté z obchodu Play naďalej dostávať aktualizácie?

V prípade telefónov s predinštalovaným obchodom Google Play budú všetky aplikácie stiahnuté z Google Play, rovnako ako aplikácie od Googlu, naďalej dostávať aktualizácie.

Pokiaľ ide o HMS telefóny od Huawei, ktoré neobsahujú Google Play a ďalšie aplikácie od Google, je možné nové aplikácie sťahovať, inštalovať a spravovať ich aktualizácie prostredníctvom predinštalovaného obchodu Huawei AppGallery.

Majú Huawei smartfóny, ktoré obsahujú Google služby a obchod Play, naďalej prístup do obchodu Google Play?

Všetky zariadenia Huawei, ktoré sú dodávané s predinštalovaným obchodom Google Play, môžu naďalej sťahovať a aktualizovať aplikácie prostredníctvom tohto obchodu.

Total
39
Zdieľaní
Total
39
Zdieľať