AKTUÁLNE: Qualcomm chce zachrániť Huawei. Vymýšľa spôsob, ako mu predávať čipy

To, o čom sa doteraz len šepkalo, sa skutočne stalo. Na pomoc Huawei teraz prichádza Qualcomm a smartfóny Huawei už nebudú rovnaké.

To, o čom sa doteraz len šepkalo, sa skutočne stalo. Huawei potvrdil, že pri aktuálnych podmienkach nastavených zo strany Spojených štátov amerických, nedokáže ďalej vyrábať svoje vlastné čipsety Kirin. Aj to je jeden z dôvodov, prečo bude chystaný top model Mate 40 Pro pravdepodobne posledným smartfónom s procesorom Kirin.

Na pomoc mu však prichádza Qualcomm, ktorý sa snaží presvedčiť americkú vládu, aby povolila obchodovanie s čínskou spoločnosťou. Vyplýva to z informácií, ktoré získala publikácia The Wall Street Journal.

TIP REDAKCIE
Huawei má MEGA problém: Musí ukončiť výrobu čipsetov Kirin. Čo ďalej?

Výrobca čipsetov Qualcomm svoj krok argumentuje tým, že zákaz spolupracovať s Huawei bude mať vážnejší dopad na nich než na čínsku firmu. Huawei totiž môže nakupovať od spoločností, ktoré nie sú americké. Qualcomm však príde o zákazky vo výške niekoľko miliárd dolárov.

Huawei má alternatívy

Huawei v minulosti spolupracoval so spoločnosťou Semiconductor Manufacturing International Corp (SMIC), ktorá mu vyrobila Kirin 710A. Okrem toho mal Huawei spustiť rokovania aj s taiwanským MediaTekom, od ktorého chce objednať 120 miliónov čipov. Prekvapivým spojencom Huawei môže byť aj Samsung.

Situácia ohľadom Huawei bude mať veľký dopad aj na ďalších čínskych výrobcov ako Xiaomi a OPPO (vlastník OnePlus), ktorí odoberajú čipy od Qualcommu. Americký výrobca pritom tvrdí, že trh s mobilnými procesormi a modemami má hodnotu až 8 miliárd dolárov ročne.

Administrácia prezidenta Donalda Trumpa však chce podporiť konkurencieschopnosť amerických technologických spoločností. Qualcomm si preto verí a dúfa, že dostane licenciu pre obchodovanie, ktorá by mu vyniesla miliardy dolárov. Tie sa, samozrejme, dajú zdaniť.

Niektoré spoločnosti ako Intel, Micron Technology či Xilinx už od americkej vlády získali licencie a môžu obchodovať s Huawei. Niektoré zdroje hovoria, že Qualcomm licenciu získa. Ak by sa tak stalo, budúcoročné smartfónu Huawei P50 a Mate 50 už poženú čipsety Snapdragon.

Total
27
Zdieľaní
Total
27
Zdieľať