Globálny trh so smartfónmi sa prepadol o viac ako 20 %. Dôvod je asi každému jasný

Počas rovnakého obdobia minulého roku sa expedovalo približne 370 miliónov modelov, tento rok len 295 miliónov, tvrdia údaje spoločnosti Gartner.

Globálny trh so smartfónmi sa v druhom štvrťroku 2020 prepadol o viac ako 20 %. Počas rovnakého obdobia minulého roku sa expedovalo približne 370 miliónov modelov, tento rok len 295 miliónov, píše server Android Central odvolávajúci sa na nové údaje spoločnosti Gartner.

Asi nikoho neprekvapí, že spoločnosť tento rapídny pokles pripisuje jednému jedinému dôvodu. Pandémia koronavírusu ochromila mnohé aspekty spojené s výrobou a distribúciou nových smartfónov. Takisto nižší dopyt po telefónoch asi ani nemusíme spomínať.

Zdroj: Gartner

Najväčší pokles zaznamenal Samsung, najmenší Apple

V rámci top piatich predajcov najväčší pokles zaznamenal Samsung. Juhokórejskej spoločnosti sa počas druhého štvrťroku 2019 podarilo predať viac ako 75 miliónov smartfónov, tento rok len 55 miliónov.

Na druhú stranu, Apple zaznamenal najnižší medziročný pokles. Pohoršil si len o 0,4 %.

Huawei sa medziročne prepadol o 6,8 %. V porovnaní s predošlým kvartálom si však citeľne prilepšil, a to až o 27,4 %. Pripisuje si tak 18,4-percentný podiel na trhu, čo je len o dve desatiny menej, než koľko si pripisuje Samsung.

Štvrtú priečku obsadilo čínske Xiaomi s 8,9-percentným podielom, resp. viac ako 26 miliónmi expedovaných smartfónov. Najlepšiu päťku uzatvára spoločnosť Oppo, ktorej patrí rovných 8 percent trhu.