BlackBerry je späť! Vzniká nový 5G smartfón s Androidom a hardvérovou klávesnicou

BlackBerry má svoje dobré časy dávno za sebou. Kedysi pod touto značkou vznikali výkonne manažérske mobilné telefóny, ktoré boli obľúbené kvôli fyzickej klávesnici, dobrému zabezpečeniu či kancelárskym nástrojom.

BlackBerry má svoje dobré časy dávno za sebou. Kedysi pod touto značkou vznikali výkonne manažérske mobilné telefóny, ktoré boli obľúbené kvôli fyzickej klávesnici, dobrému zabezpečeniu či kancelárskym nástrojom.

Smartfóny značky BlackBerry vyrábala kanadská spoločnosť RIM (Research In Motion), ktorá však podcenila dynamické napredovanie ekosystémov iOS a Android na čele s mobilnými telefónmi novej generácie s veľkou dotykovou obrazovkou.

Značka BlackBerry postupne upadala až do momentu, kedy RIM rezignoval. Spoločnosť v roku 2016 prenajala licenciu na využívanie značky hardvérovým partnerom a sústredila sa len na vývoj softvéru.

Záujem o značku prejavil čínsky výrobca TCL. Vyrobil napríklad model BlackBerry KeyOne a neskôr BlackBerry Key2, ktoré už poháňal operačný systém Android. Ani ten ale nepomohol tomu, aby zariadenia zaznamenali významnejší úspech.

Aj výrobca TCL to časom vzdal. Vo februári tohto roka na Twitteri informoval, že končí s výrobou a predajov smartfónov značky BlackBerry. Licencia – právo na využívanie značky – výrobcovi vyprší o pár dní, 31. augusta 2020. Technickú podporu existujúcich zariadení by mal poskytovať až do roku 2022.

TIP REDAKCIE
Rusko vyšetruje Netflix, nepáčia sa mu filmy s LGBT tematikou
BlackBerry
Foto: onwardmobility.com

Po zverejnení tejto správy to vyzeralo, že to má značka BlackBerry nadobro spočítané. Teraz ale vyšlo najavo, že sa pokúsi chytiť druhý dych. Licenciu prevzal výrobca OnwardMobility, ktorý chce v spolupráci s FIH Mobile vyvinúť a predávať nové smartfóny. Prvý BlackBerry produkt by sa mal na európskom a severoamerickom trhu objaviť v prvej polovici roku 2021.

Aký má byť nový smartfón? Oficiálna správa spomína prvotriedny dizajn, 5G pripojenie, hardvérovú klávesnicu, operačný systém Android, bohatú funkcionalitu zameranú na produktivitu a vysokú úroveň zabezpečenia, ktorá bola v minulosti typická pre mobilné telefóny značky BlackBerry.

Úvodné nadšenie je istotne na mieste. Pri pohľade na vysoko konkurenčný trh, ktorý si delí niekoľko silných značiek, to ale spoločnosť OnwardMobility ľahké mať nebude. Necháme sa prekvapiť, čo z toho nakoniec vznikne.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať