rivian R1T

Tesla žaluje Rivian. Hovorí o krádeži a zneužívaní jej obchodných tajomstiev

Automobilka Tesla sa rozhodla napadnúť na súde konkurenčnú spoločnosť Rivian, ktorá má v pláne uviesť na trh veľký elektrický pick-up, zatiaľ známy pod označením R1T.

Automobilka Tesla sa rozhodla napadnúť na súde konkurenčnú spoločnosť Rivian, ktorá má v pláne uviesť na trh veľký elektrický pick-up, zatiaľ známy pod označením R1T.

Automobilka Tesla sa domnieva, že Rivian zneužíva v rámci svojho podnikania jej obchodné tajomstvá. Tie mal Rivian získať od bývalých zamestnancov Tesly, ktorí začali pracovať práve pre Rivian, informuje Ars Technica.

Tesla hovorí, že ku konkurencii priamo prešlo približne 70 jej zamestnancov, z toho 22 ľudí v posledných štyroch mesiacoch. Niektorí z týchto zamestnancov mali z automobilky Tesla vyniesť dôverné dokumenty a odovzdať ich novému zamestnávateľovi.

Tesla hovorí o minimálne štyroch zamestnancoch, ktorí mali odcudziť „veľmi citlivé informácie” o spôsoboch odmeňovania pracovníkov, mzdách, bonusoch alebo rôznych prémiách.

Ďalšia várka odcudzených informácií sa má týkať výrobného procesu – jeho riadenia, špecifikácie a technických požiadaviek, ako aj vedomostí súvisiacich so sieťou nabíjacích staníc.

rivian R1T
Rivian R1T

Zamestnanci mali krátko pred odchodom z Tesly stiahnuť citlivé dokumenty z internej siete automobilky a obratom si ich zaslať na súkromné e-mailové adresy. Tesla rešpektuje právo Rivianu najímať jej bývalých zamestnancov, start-up ale podľa nej v konkurenčnom boji nehrá férovo.

TIP REDAKCIE
MIMORIADNA cena je tu: Windows 10 len za 5 €, Office 2021 za 15 €!

Rivian všetky obvinenia odmieta. Tvrdí, že sú neopodstatnené a v rozpore s jeho firemnou kultúrou a zásadami. Obchodný model a technológie majú byť založené na niekoľkoročnom vývoji. Rivian zároveň ocenil vedúce postavenie automobilky Tesla v odvetví elektromobilov. Stanovisko výrobcu publikoval web Electrek.

O tom, či Rivian skutočne zneužíva obchodné tajomstvá Tesly, údajne odcudzené jej bývalými zamestnancami, rozhodne kalifornský súd. Spor sa však môže vliecť, preto verdikt v blízkej budúcnosti neočakávame.

Spoločnosti Rivian sa podarilo získať dôveru investorov. Od februára do decembra 2019 do nej investori naliali asi 2,85 miliardy dolárov. Ďalších 2,5 miliardy dolárov obdržala len tento mesiac, v poradí už v piatom kole financovania. Prostriedky poslúžia na modernizáciu a rozvoj výrobných kapacít.

Rivian by mal svoje elektrinou poháňané vozidlá uviesť do predaja v budúcom roku. Okrem pick-upu R1T by malo ísť o SUV R1S a úžitkové dodávky, ktoré má v pláne využívať spoločnosť Amazon.

Total
13
Zdieľaní
Total
13
Zdieľať