rivian R1T

Automobilový startup Rivian predstavil praktický elektrický pick-up

Rivian je veľmi mladá automobilka, ktorú ešte v roku 2009 založil absolvent MIT menom RJ Scaringe.

Rivian je veľmi mladá automobilka, ktorú ešte v roku 2009 založil absolvent MIT menom RJ Scaringe. Automobilka sa v posledných obdobiach sústredila na vývoj elektromobilov, ktoré by mali prísť na trh v roku 2020 a 2021.

Ak očakávate malé mestské vozidlo na elektrinu, máte smolu. Rivian ukázal svetu veľké SUV R1S a nákladiak – pick-up s označením R1T. Zakladateľ automobilky má rád prírodu a ako sa spomína v príbehu firmy, nákladné vozidlá patria k tým, ktoré životné prostredie znečisťujú najviac. Preto sa tvorcovia rozhodli ako prvé vyvíjať práve nákladné a športovo-úžitkové vozidlá.

Obe vozidlá majú svojim budúcim majiteľom pohodlne slúžiť počas bežného dňa, no ak to bude potrebné, poradia si aj s terénom a dobrodružnejším zaobchádzaním. Vozidlá sú dokonca čiastočne autonómne (úroveň 3).

rivian R1T
Rivian

Ako prvý má prísť na trh pick-up Rivian R1T. Udiať sa tak má v roku 2020. SUV R1S príde podľa plánov spoločnosti do predaja o rok neskôr, v 2021. Osobný nákladiak pôsobí zaujímavo a prakticky.

TIP REDAKCIE
Čína zaviedla 7-týždňovú karanténu pre posádky nákladných lodí, nariadenia zhoršujú ekonomickú situáciu
rivian R1T
Rivian

Podľa prepočtov prejde pick-up na jedno nabitie asi 650 kilometrov, čo je uznania hodný parameter. Dojazdová vzdialenosť je podmienená vysoko účinnými batériami s kapacitou až 180 kWh. Počíta sa aj so skromnejšími verziami s kapacitou 136 kWh a 105 kWh, kde bude dojazd logicky kratší.

rivian R1T
Rivian

Vozidlo poskytne pohon všetkých kolies, spomínané funkcie autonómneho jazdenia, zrýchlenie z 0 na necelých 100 km/h približne za 3 sekundy a najvyšší výkon okolo 700 koní. Cena? Začínať bude niekde na úrovni 70 000 amerických dolárov. Cena najlepšie vybavenej verzie môže pokojne prekročiť hranicu 100 000 dolárov.

rivian R1T
Rivian

Elektromobil pôsobí dobre, len aby sa na trh aj skutočne dostal. Začínajúce spoločnosti to v automobilovom priemysle nemajú ľahké a získať dostatočný počet zákazníkov môže byť nadľudský výkon.

Total
6
Zdieľaní
Total
6
Zdieľať