Misia Demo-2 pokračuje: Modul Crew Dragon sa aj s posádkou onedlho vráti na Zem

Spoločnosť SpaceX v spolupráci s NASA úspešne dopravila na Medzinárodnú vesmírnu stanicu dvoch astronautov Boba Behnkena a Douga Hurleya.

Spoločnosť SpaceX v spolupráci s NASA úspešne dopravila na Medzinárodnú vesmírnu stanicu dvoch astronautov Boba Behnkena a Douga Hurleya. Ostro sledovaný štart misie Demo-2 sa kvôli nepriaznivému počasiu podarilo uskutočniť až na druhý pokus.

Modul Crew Dragon, na palube ktorého boli spomenutí astronauti NASA, sa pripojil k Medzinárodnej vesmírnej stanici 31. mája. Z floridského Mysu Canaveral odštartoval na nosnej rakete Falcon 9 deň predtým, 30. mája približne o pol desiatej večer nášho času.

Misia Demo-2 však pripojením modulu Crew Dragon k ISS neskončila. Práve naopak. Misia stále prebieha. Bob Behnken a Doug Hurley sa musia po niekoľkotýždňovom pobyte na ISS vrátiť na Zem, a to rovnakým spôsobom, v module Crew Dragon.

Jim Bridenstine z NASA pred pár dňami informoval, kedy približne by sa mohol návrat uskutočniť. V príspevku spomína 1. august, kedy by sa mal modul aj s posádkou odpojiť od Medzinárodnej vesmírnej stanice. Na hladinu Atlantického oceánu by mal následne pristáť o deň neskôr, 2. augusta.

TIP REDAKCIE
MIMORIADNA cena je tu: Windows 10 len za 5 €, Office 2021 za 15 €!
Demo-2
Astronauti Bob Behnken a Doug Hurley na palube ISS. Foto: Jim Bridenstine/Twitter

Podobne ako štart misie, aj jej záver bude závisieť od poveternostných podmienok. Návrat späť na Zem sa tak môže v prípade nepriaznivého počasia odložiť napr. o pár dní. Misia Demo-2 zatiaľ prebieha ukážkovo.

Išlo o historicky prvú misiu, v rámci ktorej dopravila ľudí do vesmíru súkromná spoločnosť. Po niekoľkých rokoch putovali do vesmíru americkí astronauti z americkej pôdy a na americkom zariadení.

Pre tento účel v minulosti slúžil vesmírny program raketoplánov Space Shuttle. V roku 2011 ale bola jeho prevádzka ukončená. Prebiehal od roku 1972 a uskutočnil celkovo 135 letov.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať