Misiu SpaceX a NASA prekazilo počasie. Druhý pokus sa uskutoční v sobotu

O 21.22 hod. nášho času.

2
Astronauti Bob Behnken a Doug Hurley. Foto: SpaceX

Prvý let do vesmíru s ľudskou posádkou uskutočnený súkromnou spoločnosťou nevyšiel. SpaceX a NASA sa rozhodli misiu Demo-2 prerušiť kvôli nepriaznivému počasiu.

Štart rakety Falcon 9 s prepravným modulom Crew Dragon a posádkou tvorenou astronautmi Bobom Behnkenom a Dougom Hurleyom bol naplánovaný na 22:33 hod. nášho času.

Živý video prenos sa spustil už niekoľko hodín pred štartom, vďaka čomu sme mohli sledovať prípravu astronautov a personálu na uskutočnenie misie a množstvo ďalších zaujímavých podrobností.

Astronauti Bob Behnken a Doug Hurley krátko pred nástupom do modulu Crew Dragon. Foto: SpaceX

Bob Behnken a Doug Hurley sa do modulu Crew Dragon posadili približne dve hodiny pred tým, ako mali vyraziť smerom na nízku obežnú dráhu Zeme a následne na ISS. Len asi 17 minút pred štartom sa dozvedeli, že nikam nepoletia.

Aj keď mali NASA a SpaceX všetko do detailu pripravené, počasie ovplyvniť nedokážu. Nebo sa nad Kennedyho vesmírnym centrom nebezpečne zatiahlo, čo neveštilo nič dobré. Informáciu o nevyhovujúcom počasí zakrátko potvrdilo centrum riadenia misie.

Druhý pokus

SpaceX a NASA sa pokúsia misiu uskutočniť v náhradnom termíne, ktorý je, aspoň pre divákov z našich končín, lepší ako ten včerajší. Floridský Mys Canaveral opäť ožije v sobotu, 30. mája. Vesmírny koráb by mal platformu LC-39A opustiť presne o 21.22 hod. nášho času.

Kto nemohol štart misie sledovať cez pracovný deň v nočných hodinách tak bude mať lepšiu, víkendovú príležitosť. Dúfame, že sa počasie do soboty umúdri. Ako by mal let k Medzinárodnej vesmírnej stanici a následný návrat na Zem prebiehať? Pozrite si krátku vizualizáciu.