TECHBYTE.skTECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Čítaš: Internet na Slovensku: Sme podpriemer EÚ, internet nikdy nevyužilo 600 000 ľudí
Zdieľať
TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Hľadať
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Sleduj TECHBYTE
© 2024 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Internet na Slovensku: Sme podpriemer EÚ, internet nikdy nevyužilo 600 000 ľudí

17. júla 2020 10:25
Lukáš Zachar
17. júla 2020
Zdieľať
3 min
Zdieľať

Na Slovensku vlani bolo viac ako 600- tisíc Slovákov, ktorí nikdy nevyužili internetové služby. Podiel ľudí vo veku 16 až 74 rokov, ktorí nikdy nepoužili internet, sa pritom medziročne len mierne znížil o jedno percento na 12 %.

Dôvodom je nízke pokrytie internetom a nedostupnosť internetu z finančných dôvodov najmä v hladových dolinách na východe v juhu Slovenska. Podľa aktuálnych údajov Európskej komisie malo vlani 72 % domácností predplatený niektorý typ ponuky pevného internetu, čo je pod priemerom EÚ.

Počet domácností s pokrytím sieťami 4G (priemerné pokrytie) sa nachádza na úrovni 89 %, ale je stále pod priemerom EÚ predstavujúcim 96 %. „Slovensko má stále veľa ľudí, ktorí nikdy nevyužili internetové služby a nemajú žiadne digitálne zručnosti. Aktuálne zhruba dve tretiny Slovákov má základné digitálne vedomosti. Sem patrí okrem vyhľadávania informácií online pomocou vyhľadávača aj schopnosť komunikovať s ostatnými pomocou mobilného telefónu, emailu alebo chatu. Títo ľudia vedia takisto vytvoriť jednoduchý digitálny obsah ako texty, tabuľky, obrázky či zvukové súbory,“ povedala Lenka Buchláková, analytička Slovenskej sporiteľne.

Európska komisia však upozorňuje aj na stupňujúce sa bezpečnostné hrozby na internete. V roku 2019 približne jeden z troch občanov EÚ vo veku 16 až 74 rokov eviduje incidenty súvisiace s bezpečnosťou pri používaní internetu na súkromné účely. Najčastejším bezpečnostným incidentom nahláseným bol phishing.

Až štvrtina Európanov uviedla, že dostali podvodné správy mailom. Presmerovanie na falošné webové stránky vyžadujúce osobné informácie (pharming) bolo druhým najčastejšie hláseným bezpečnostným incidentom (12 % ľudí).

Zdroj: Európska komisia, prieskum DESI 2020

„Za vlaňajšok problém s bezpečnostnými hrozbami uvádza až štvrtina Slovákov, ktorí sú používateľmi internetu. Najčastejšie išlo o phishing, teda neoprávnené získavanie osobných údajov, hesiel či používateľských mien od používateľov. Ľudia sa pred týmito útokmi najčastejšie chránia tým, že sa nepripájajú cez verejné wifi a pravidelne si menia heslá či už v internetbankingu, alebo v mailových kontách či sociálnych sieťach,“ doplnila Buchláková.

Vlani používalo internet viac ako 80 % Slovákov. Napríklad elektronické bankovníctvo 66 % v porovnaní so 62 % v roku 2018. Slovensko zaznamenalo značný pokrok vo videohovoroch, pričom túto službu teraz využíva až 66 % ľudí, čo v porovnaní s predchádzajúcim rokom predstavuje nárast o 15 percentuálnych bodov.

Záujem o online nákupy zostáva stabilný. Podiel používateľov internetu, ktorí predávajú online, klesol na 27 % a takisto klesol podiel používateľov internetu aktívnych na sociálnych sieťach. Len 72 % používateľov internetu číta správy online, v porovnaní so 77 % v roku 2017 a len 6 % používateľov absolvovalo kurz online, čo predstavuje jedno z najnižších skóre v EÚ.

Neprehliadnite

peniaze, fond, euro, bankovky, minimálna mzda, penzia, príspevok, dávky, garančné poistenie
Analytici namaľovali Slovensku PORIADNE čierny scenár: TOTO nám VŠETKÝM hrozí
POZOR na to, ako platíte: Šíri sa ZÁKERNÝ podvod, naletieť mu je strašidelne jednoduché (ako sa brániť)
diaľnice, bezplatné úseky diaľnic
AKTUÁLNE: Definitívne rozhodli. Diaľničná známka bude DRAHŠIA (platné pre 2026)
Zdieľaj tento článok
Facebook Kopírovať odkaz Vytlačiť
Predchádzajúci článok Ako robiť fotky, ktoré predávajú? Vyhrajte online kurz s Huawei!
Ďalší článok Štandard pamätí DDR5 je hotový: Budú 4x objemnejšie a až 2x rýchlejšie
12 komentárov 12 komentárov
  • memosk píše:
    17. júla 2020 o 12:52

    Plosne nemame kanalizaciu na dedinach napr okolo Bratislavy , aj TT . A to len co viem …
    Tiez som pocul asi pred 15 rokmi ze niekde este stale nemaju ani elektriku ..

    Prihláste sa pre odoslanie odpovede
    • Peter Naďo píše:
      17. júla 2020 o 23:10

      Presne tak ! Ale internet je predsa dôležitejší !!! :))))))
      Srať môžu chodiť cigáni aj do kišláka pred domom :)))))))

      Prihláste sa pre odoslanie odpovede
  • Samuel Kaktus píše:
    17. júla 2020 o 13:11

    Šak samozrejme načo by dávali peniaze do internetu šak mi sme totálne blbí v 21 storočí aby na niektorých miestach ešte nebola ani optyka tak to je vrchol ja žijem v menšom meste Šurany a nemáme tu pokrytie optykou v celom meste len na niektorých uličkách šak načo multi miliardové firmy nedokáže postaviť poriadny internet tu na Slovensku sme jak za opicami a to je smutné a na posmech ostatným 👎

    Prihláste sa pre odoslanie odpovede
    • Peter Naďo píše:
      17. júla 2020 o 23:10

      Sa čuduješ keď ani neovládaš gramatiku a pravopis slovenský poriadne ? :)))))))))))

      Prihláste sa pre odoslanie odpovede
      • Samuel Kaktus píše:
        21. júla 2020 o 12:12

        Aha ok tak kde mám nejakú chybu okrem tej optiky a slove blbý (:

        Prihláste sa pre odoslanie odpovede
        • Peter Naďo píše:
          21. júla 2020 o 21:32

          máš teda 2 chyby…to je dosť :)))

          Prihláste sa pre odoslanie odpovede
      • Roman píše:
        21. júla 2020 o 12:48

        hlavne ze ty ju ovladas :D :D :D vid tvoj prvy koment pod tymto clankom a jeho predposledne slovo v nom: https://www.techbyte.sk/2020/07/policia-sr-varuje-rodicov-tiktok/#comment-4999968835

        Prihláste sa pre odoslanie odpovede
        • Peter Naďo píše:
          21. júla 2020 o 21:32

          Ja nerobím zle ľuďom z príliš nízkym IQ na to aby pochopili keď im robím zle :))))))

          Prihláste sa pre odoslanie odpovede
          • Roman píše:
            21. júla 2020 o 22:31

            „z“ prilis nizkym IQ. to si robis picu hej ? :D Pripomenul si mi trosku Matovica, tiez j*bal do Danka ked sa prevalila jeho kauza ohladne rigoroznej prace, ziadal ho aby odstupil, nadaval na nho atd… A teraz ked sa prevalila Matovicova kauza ohladne jeho diplomovky, tak uz nie je taky husty, odstupit sa mu za to nejako nechce, a zli su pomaly ti co na ten problem upozornili, no proste sa mu to vratilo ako bumerang, takze netreba kritizovat ostatnych za nieco v com sam clovek nema poriadok. :) A nehovorim to v zlom, len som si to vsimol a proste mi nedalo na to nereagovat ked som videl ako kazdeho hejtujes za gramatiku a vysmievas sa im. (Ja zamerne nepouzivam interpunkcie a diakritiku.)

          • Peter Naďo píše:
            25. júla 2020 o 0:01

            Ok to berem, fér…
            Len politiku moc neovládam…
            Ale krytyzujem rád :)))))))) človek sa odreaguje…

  • Peter Naďo píše:
    17. júla 2020 o 23:10

    Celé tieto rebríčky sú len o tom že umelo robia z ľudí neandertálcov !!!
    FAKT POTREBUJE KAŽDA DOMACNOSŤ INTERNET ?!?!?
    JE milion dôležitejších vecí ako internet !!!!!!!!!!

    Prihláste sa pre odoslanie odpovede

Pridaj komentár Zrušiť odpoveď

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.

Najčítanejšie

Auto, e-shop, kúpa, mimoriadne
Prichádza NOVÁ daň: Štát bude sledovať koľko kilometrov ľudia najazdili. Faktúru pošle každý mesiac
11. októbra 2025
Aktuálne, Slovensko, štát
AKTUÁLNE: Mnohí Slováci napokon ostanú 17. novembra doma. Koho sa to týka?
13. októbra 2025
mimoriadne, EÚ
Bude teplá voda luxus? EÚ navrhla zákon, ktorý môže VÝRAZNE zvýšiť ceny od roku 2027
11. októbra 2025
Peniaze, elektrina, cena, faktúry
Deje sa to, čoho sme sa báli: Potvrdili zdražovanie plynu aj elektriny (+ sumy)
13. októbra 2025

Najnovšie články

  • HROZBA, ktorá vystrašila Slovensko: Vláda musí konať IHNEĎ (čo sa deje)
  • POZOR: Obľúbená banka naďalej komplikuje okamžité platby. Klienti musia manuálne meniť nastavenie
  • Streamovacia platforma Apple TV+ NEČAKANE končí. Nahradí ju TOTO
  • Vyše 670-tisíc Slovákov nečakane prišlo o obľúbené TV stanice
  • MIMORIADNE: Trh zaplavili falšované potraviny a výrobky po dátume spotreby

Bude sa vám páčiť

Aktuálna správa

POZOR: Blíži sa KONIEC niečoho, čo Slováci používali dlhé roky. Treba OKAMŽITE konať

7. októbra 2025
Operátor

POZOR: Veľký operátor UKONČÍ jednu svoju sieť. Oznámil aj VYŠSIE ceny (čo sa deje)

2. októbra 2025
blesková správa, TV, stanice

Parádna správa: Veľký operátor sprístupnil 2 platené TV stanice. Dostupné sú pre všetkých

30. septembra 2025
Mimoriadne

AKTUÁLNE: Je rozhodnuté! O 2 roky končí kľúčová služba, týka sa to CELÉHO Slovenska

30. septembra 2025

 

Spájame vedu, technológie a internetovú kultúru.

Dôležité odkazy

  • Kontakt
  • Reklama
  • O nás
  • Cookies
  • Podmienky používania

Spoj sa s nami

Viac z nášho portfólia

© 2025 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.
Vitaj späť!

Prihlás sa do svojho účtu

Username or Email Address
Password

Zabudol si heslo?