India zakázala ďalšie čínske aplikácie, v hľadáčiku má aj PUBG Mobile či AliExpress

India je pre PUBG Mobile najväčším trhom.

3
Honor Play
Ilustr. foto: PUBG Mobile na Honor Play

Približne pred mesiacom zakázala indická vláda používanie vybraných aplikácií, ktoré majú pôvod v Číne. Zákaz sa dotkol 59 appiek, medzi nimi aj TikTok-u či aplikácie Mi Community od Xiaomi. 

Teraz indická vláda podľa portálu News18 zakazuje ďalších 47 čínskych aplikácií. Má ísť o klony, respektívne aplikácie veľmi podobné tým, ktoré už boli zakázané v prvej várke. Nimi to však zrejme nekončí.

Indické úrady majú navyše skúmať ďalších viac ako 275 čínskych aplikácií, ktorých by sa mohol zákaz dotknúť niekedy v blízkej budúcnosti. V zozname týchto appiek sa nachádza pár zvučných mien, napríklad populárna hra PUBG Mobile, aplikácia veľkého čínskeho e-shopu AliExpress alebo dokonca hry vývojára Supercell.

Hoci spoločnosť Supercell sídli vo fínskom meste Helsinki, má čínskych investorov. Práve preto sa jej produkty mali ocitnúť na zozname potencionálne nežiadúcich aplikácií.

Ak by hru PUBG Mobile indická vláda skutočne zakázala, jej vývojár, spoločnosť Tencent, by razom prišiel o najväčší trh. Podľa odhadov analytickej platformy Sensor Tower indický trh vygeneroval 175 miliónov stiahnutí hry, čo predstavuje z celkového počtu stiahnutí až 24-percentný podiel, uvádza Economic Times.

India kroky namierené voči čínskych aplikáciám odôvodňuje „ochranou národnej bezpečnosti a súkromia používateľov“. Považuje ich za „hrozbu pre suverenitu a integritu Indie“.

Ministerstvo informačných technológií v skôr zverejnenej správe okrem iného spomína neoprávnený prenos súborov na servery umiestnené mimo Indie alebo krádeže osobných údajov.