Platenie mobilom cez WhatsApp narazilo v Brazílii na odpor centrálnej banky

Služba funguje len pár dní.

0
preposielanie
Foto: piqsels.com

Pred koncom minulého roka spustila spoločnosť Facebook vlastný platobný systém pomenovaný ako Facebook Pay. Používatelia rovnomennej sociálnej siete ho môžu vo vybraných krajinách využívať pri platení za tovar.

Cez Facebook Pay je taktiež možné zasielať príspevky dobročinným organizáciám alebo si pomocou tejto platobnej služby môžu navzájom posielať peniaze priatelia, rodina a známi.

Online gigant chce Facebook Pay začleniť aj do aplikácií, ktoré vlastní, teda Instagram, Messenger a v neposlednom rade WhatsApp. Práve posledná menovaná aplikácia začala od 15. júna poskytovať platobnú službu na trhu v Brazílii, napísal TechCrunch.

WhatsApp
Foto: Facebook

Brazília je druhým najväčším trhom, čo sa obľúbenosti aplikácie WhatsApp týka. Používa ju tam 120 miliónov ľudí. WhatsApp s integrovanou platobnou službou fungoval v rámci testovacej prevádzky aj v Indii, no jej prevádzku zastavili miestne regulačné orgány.

A presne rovnaký scenár sa teraz týka aj Brazílie. The Next Web informuje, že brazílska centrálna banka nariadila spoločnostiam Visa a Mastercard, aby pozastavili spoluprácu so službou Facebook Pay dostupnou cez WhatsApp.

Centrálna banka sa obáva, že platenie cez WhatsApp naruší primerané konkurenčné prostredie v oblasti platobných systémov. V tomto znení okrem iného spomína aj ochranu súkromia používateľov. Facebook sa môže proti rozhodnutiu odvolať.

Facebook uviedol, že je odhodlaný aj naďalej spolupracovať s centrálnu bankou a príslušnými orgánmi na integrácii vlastného platobného systému. Ďalej dodal, že podporuje platobný systém PIX, ktorý brazílska centrálna banka predstavila vo februári.

PIX umožní vykonávať transakcie, platby ale aj úhrady faktúr, daní a rôznych poplatkov do desiatich sekúnd, 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Do 16. novembra si ho musia osvojiť všetky finančné inštitúcie v Brazílii, ktoré spravujú viac ako 500 000 účtov.

Ide o otvorený digitálny platobný systém pre všetkých účastníkov trhu. Systém v rámci identifikácie platieb podporuje QR kódy, telefónne čísla, e-mailové adresy a ďalšie identifikátory jednotlivcov a podnikateľských subjektov.