facetime

Apple dominuje: Vyrobil 4 z 5 najpredávanejších prémiových smartfónov

Predaj prémiových smartfónov, teda tých s vyššou cenou, v prvom štvrťroku 2020 poklesol o 13 %. Pokles bol súčasťou celkového spomalenia trhu so smartfónmi.

Predaj prémiových smartfónov, teda tých s vyššou cenou, v prvom štvrťroku 2020 poklesol o 13 percent. Pokles bol súčasťou celkového spomalenia trhu so smartfónmi, pod čo sa podpísala pandémia ochorenia COVID-19.

Z celkového trhu so smartfónmi ale tvorili tie prémiové 22 %, čiže približne rovnako ako tomu bolo v minulom roku počas prvého štvrťroka 2019.

Výskumná agentúra Counterpoint Research, ktorá tieto údaje publikovala, definuje prémiový smartfón ako zariadenie s veľkoobchodnou cenou vyššou ako 400 amerických dolárov.

Nejde teda výsostne o smartfóny s cenou 900 dolárov a viac, ktorá najčastejšie prislúcha tým najlepšie vybaveným vlajkovým lodiam. Asi nebude prekvapením, že sa v tejto kategórii najlepšie darilo spoločnosti Apple a jej smartfónom iPhone.

iphone-11-pro
Foto: Apple

V Q1 2020 obsadili až 57 percent trhu s prémiovými smartfónmi. Nasleduje ich Samsung s podielom 19 percent a Huawei, ktorý zaznamenal 12-percentný podiel v prémiovej kategórii. iPhone bol najpredávanejším drahým smartfónom vo všetkých regiónoch sveta okrem Číny.

V tejto krajine drží prvý priečku Huawei a až za ňou sa nachádza Apple. Zaujímavosťou je, zákazníci z Číny nemajú záujem o prémiové smartfóny s logom Samsungu. Do prvej päťky sa ani nedostali. V ostatných častiach sveta ale obsadili druhé miesta. V rebríčku sa mihli aj produkty z dielní značiek OnePlus alebo napríklad Xiaomi.

TIP REDAKCIE
Slovenský startup Photoneo získal investíciu vo výške 21 miliónov dolárov
Zdroj: Counterpoint Research

Viac ako 90 percent smartfónov značky Huawei s veľkoobchodnou cenou vyššou ako 400 USD sa predalo v Číne. Aj vďaka tomu má Huawei čestné miesto v rebríčku TOP 5 najpredávanejších prémiových modelov sveta za obdobie prvého štvrťroka 2020.

Bonusom je, že ide zároveň o prvý 5G model v histórii, ktorý sa do takéhoto rebríčka dostal. Najpredávanejším je iPhone 11, potom iPhone 11 Pro Max, ďalej iPhone 11 Pro, iPhone XR a následne Huawei Mate 30 Pro 5G.

premiove smartfony
Zdroj: Counterpoint Research

Analytici tiež pripravili medziročné porovnanie kategórie prémiových smartfónov podľa úrovne ich veľkoobchodných cien. Tie najdrahšie tvoria len desatinu z triedy zariadení s veľkoobchodnou cenou od 400 do 1000 dolárov a viac. 

iphone
Zdroj: Counterpoint Research

Vyzerá to, že kategória drahších smartfónov odoláva hospodárskym vplyvom ochorenia COVID-19 najlepšie. Apple zatiaľ nemá v ponuke žiadny 5G smartfón. Ak ho ale predstaví, pravdepodobne sa stane najpredávanejším 5G smartfónom sveta. To však ukáže až čas.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať