NAŽIVO: Ako sledovať štart SpaceX Crew Dragon na ISS

Nezmeškajte štart misie DEMO-2. Na palube sú dvaja astronauti smerujúci na Medzinárodnú vesmírnu stanicu. Štart je naplánovaný na 22:33.

1

Prvýkrát od roku 2011 sa na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) dostanú astronauti z územia Spojených štátov amerických. To však nie je všetko. Ide o vôbec prvý let na ISS s astronautmi na palube, ktorý sprostredkuje súkromná spoločnosť – SpaceX.

Astronauti NASA, Bob BehnkenDoug Hurley už sedia na palube kapsule Crew Dragon, ktorá je pripevnená k rakete Falcon 9. Pre SpaceX a NASA je dnešný let dôležitým testom, ktorý má stmeliť partnerstvo, ktoré môže trvať niekoľko desaťročí.

Štart je naplánovaný na 22:33 CEST (slovenský čas). O rozhodnutí či sa bude skutočne štartovať sa však bude rozhodovať priebežne. Štart môže ovplyvniť počasie nielen vo floridskom Cape Canaveral. Misia má náhradné okná štartu naplánované na sobotu, resp. nedeľu.

V prípade, ak by sa počas štartu niečo pokazilo alebo prihodilo, kapsula Crew Dragon dokáže vykonať manéver podobný katapultovaniu, ktorý je navrhnutý tak, aby zachránil posádku. Tak, ako už pri SpaceX býva zvykom, raketa Falcon 9 sa po vynesení kapsule na obežnú dráhu vráti späť na Zem v jednom kuse, aby mohla byť využitá na ďalšie misie.

NASA misiu vysiela naživo na YouTube. Vysielanie si môžete zapnúť nižšie.