Bezdrôtové nabíjanie bude môcť prebiehať aj cez NFC čip, potvrdzuje štandardizácia

Bezdrôtové nabíjanie predstavuje pohodlný spôsob, ako doplniť energiu mobilným zariadeniam bez toho, aby sme museli siahať po nabíjačke. Stačí smartfón položiť na kompatibilnú podložku a nabíjanie začne automaticky prebiehať. 

Bezdrôtové nabíjanie predstavuje pohodlný spôsob, ako doplniť energiu mobilným zariadeniam bez toho, aby sme museli siahať po nabíjačke. Stačí smartfón položiť na kompatibilnú podložku a nabíjanie začne automaticky prebiehať. 

Bezdrôtové nabíjanie, hlavne to s vyšším výkonom, je doménou prémiovejších zariadení s vyššou cenou. Funguje na princípe elektromagnetickej indukcie. Výrobcovia zvyknú využívať vlastné technológie, ktoré sú ale často kompatibilné s najrozšírenejším štandardom označeným ako Qi.

Bezdrôtové nabíjanie však bude môcť v budúcnosti prebiehať aj prostredníctvom NFC čipu, ktorý sa napríklad využíva pri platení mobilom alebo hodinkami. Potvrdzuje to špecifikácia schválená organizáciou NFC Forum, ktorú v roku 2004 založili spoločnosti Sony, Nokia a Philips.

Neočakávajte ale, že bezdrôtové NFC nabíjanie (označené ako WLC) vytlačí z trhu v súčasnosti využívanú technológiu. Nabíjanie bude totižto veľmi pomalé, ohraničené výkonom 1W. To je ešte menej ako výkon reverzného bezdrôtového nabíjania niektorých smartfónov (Galaxy S20, Mate 30 Pro).

TIP REDAKCIE
Proti COVID-19 bojuje už aj Ulož.to, za každé očkovanie poskytne 20 GB zadarmo
Bezdrôtové nabíjanie
NFC sa najčastejšie využíva pri platení mobilom alebo hodinkami. Foto: Visa

Takéto nabíjanie bude vhodné pre zariadenia internetu vecí a iné produkty s malou kapacitou batérie, napríklad bezdrôtové slúchadlá, hodinky alebo digitálne perá.

Pre výrobcov takýchto zriadení môže ísť o ideálne riešenie. V budúcnosti môžu upustiť od bežnej technológie bezdrôtového nabíjania, pokiaľ bude ich zariadenie obsahovať NFC čip pre komunikáciu a rýchle spojenie so smartfónom alebo tabletom.

Ušetrené miesto v malom zariadení vytvorí priestor pre ostatné komponenty, napríklad väčšiu batériu či výkonnejšie meniče, ak máme na mysli zrovna slúchadlá. NFC Forum zatiaľ nespresnilo hardvérové požiadavky.

Pravdepodobne si ale musíme počkať na NFC čipy novej generácie, ktoré bezdrôtové nabíjanie zvládnu. So spätnou kompatibilitou by sme preto nepočítali.

Total
2
Zdieľaní
Total
2
Zdieľať