PREHĽAD: Ako sa obmedzil pohyb na Slovensku počas koronakrízy? Tu sú detailné čísla

Spoločnosť Google zverejnila informácie o pohybe obyvateľstva v 131 krajinách sveta, ktoré majú pomôcť bojovať zdravotníckym organizáciám s nákazou.

Spoločnosť Google oficiálne zverejnila informácie o pohybe obyvateľstva v 131 krajinách sveta, ktoré majú pomôcť úradom a zdravotníckym organizáciám bojovať s nákazou novým koronavírusom. Informuje o tom server PhoneArena.

Ako už vieme, Google dokáže zbierať patričný objem údajov o polohe, ktoré si môže každý užívateľ zobraziť v nastaveniach svojho účtu v časti História polohy. Toto zbieranie údajov sa dá vypnúť, môžeme však predpokladať, že značná časť užívateľov tak neučinila.

historia polohy

Vďaka týmto údajom mohol Google zostaviť relatívne presné grafy, ktoré ukazujú, ako sa zmenilo správanie obyvateľstva vo vybraných krajinách. Opatrenia proti šíreniu nákazy sa medzi krajinami líšia.

Spoločným menovateľom ale je odporúčanie, poprípade rovno nariadenie, aby sa ľudia zdržiavali doma a vychádzali von len v najnutnejších prípadoch. Za nákupmi potravín, liekov, do práce a podobne.

Údaje od Google, ktoré sú anonymizované, ukazujú, že obyvateľstvo na Slovensku odporúčania na obmedzenie pohybu dodržiava. Google sprístupnil informácie o pohybe osôb na Slovensko aj podľa jednotlivých krajov.

TIP REDAKCIE
Zapoj sa aj ty: Slováci budú cez víkend hackovať koronakrízu!

Zohľadňujú kategórie ako maloobchod, reštaurácie, rekreáciu, pracoviská či pohyb verejnou dopravou. Informácie nájdete na tejto adrese ako dokument Community Mobility Reports v PDF formáte.

Podľa grafov nižšie je vidieť, že Slováci skutočne pohyb výrazne obmedzili.

Mobilita na Slovensku počas koronakrízy

pohyb
Pohyb v reštauráciách, kaviarňach, múzeách, kinách, nákupných centrách a knižniciach.
Pohyb v obchodoch s potravinami, drogériou a liekmi.
Pohyb v parkoch, na plážach, verejných záhradách a pod.
slovensko
Pohyb na miestach verejnej dopravy – autobusové a vlakové stanice, metro.
pohyb
Pracoviská.
údaje
Domácnosti.

Región Banská Bystrica

slovensko

Región Bratislava

Región Košice

Región Nitra

Región Nitra

Región Prešov

Región Trenčín

Región Trnava

Región Žilina

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať