Hacker

IT expert varuje: Útoky hackerov na nemocnice môžu mať vážny dopad aj pre Slovensko

Podobné útoky sme zaznamenali aj na Slovensku, napríklad v roku 2017 zaútočili hackeri na nemocnicu v Nitre.

Počet hackerských útokov na nemocnice v čase pandémie koronavírusu vo svete narastá. Podľa experta na kyberbezpečnosť môžu mať vážne následky aj na slovenské zdravotníctvo.

IT experti zaznamenali počas pandémie koronavírusu zvýšený počet hackerských útokov zameraných na nemocnice. Podľa odborníka môže byť dopad na zdravotníctvo katastrofálny.

Situácia v nemocniciach na Slovensku ale aj v zahraničí je pre pandémiu koronavírusu vážna, útoky hackerov v kritickej dobe môžu spôsobiť vážne problémy, ktoré môžu viesť až k vyradeniu celých oddelení. Hackeri útočili na slovenské nemocnice už aj v minulosti, kyberbezpečnosť sa výrazne ale nezlepšila, akýkoľvek útok môže mať závažný dopad na naše zdravotníctvo.“ uviedol Vladimír Palečka, expert na kyberbezpečnosť spoločnosti Aliter Technologies.

Útok na nemocnicu v Brne

Hackeri najnovšie zaútočili aj na nemocnicu v Brne, útok spôsobil vážne problémy pri diagnostike vzoriek na koronavírus.

Kvôli hackerskému útoku museli zdravotníci nosiť vzorky testov na prítomnosť koronavírusu z Brna do Ostravy,“ povedal Vladimír Palečka. Ako dodáva, útok spôsobil aj ďalšie problémy, ,,v nemocnici museli vypnúť polovicu počítačov, kvôli čomu sa museli posunúť niektoré naplánované operácie.“

Podľa Vladimíra Palečku narastajúci počet úspešných hackerských útokov ukazuje, že zdravotnícke zariadenia vo svete nie sú dostatočne zabezpečené. „Útočník môže vydieračským softvérom známym aj ako ransomware” infikovať počítačovú sieť nemocnice a zašifrovať dáta pacientov. Lekári potom pred operáciou či vyšetrením nemajú prístup k dátam o pacientoch. Zdravotnícke zariadenia by práve v takejto situácii mali dbať na zvýšenú kybernetickú bezpečnosť, používať antivírusové programy, edukovať zamestnancov o bezpečnom správaní sa na internete a v neposlednom rade pravidelne zálohovať dáta,“ doplnil expert na kyberbezpečnosť.

TIP REDAKCIE
Tesla má novinku: Výšku poistného vypočíta na základe správania počas jazdy

Podobné útoky sme zaznamenali aj na Slovensku, napríklad v roku 2017 zaútočili hackeri na nemocnicu v Nitre. Aj vtedy sa niektoré operácie museli presunúť.

Total
14
Zdieľaní
Total
14
Zdieľať