Huawei sa minulý rok darilo: Trump ho však tento rok môže definitívne pochovať

Pre čínskeho výrobcu elektroniky, Huawei, bol minulý rok aj napriek rôznym obmedzeniam zo strany USA úspešný. Rok 2020 môže byť výrazne horší.

Pre čínskeho výrobcu elektroniky, Huawei, bol minulý rok aj napriek rôznym obmedzeniam zo strany USA úspešný. Nebol síce úplne podľa predstáv, keďže sa nepredalo toľko smartfónov ako bez obmedzení, no nebol ani úplne zlý.

Americké ministerstvo obchodu minulý rok v máji čínsku spoločnosť zapísalo na čiernu listinu, kvôli čomu s ním museli prestať spolupracovať americké spoločnosti. Trumpova administratíva sa okrem toho snaží svojich spojencov presvedčiť o tom, aby od Huawei nenakupovali ani vybavenie pre 5G, ktoré sa postupne buduje po celom svete.

Výsledky dobré, no mohli byť lepšie

Huawei sa však aj napriek tomu podarilo zvýšiť tržby na úroveň 121 miliárd amerických dolárov. V kontexte rýchlosti rastu rokov 2018 a 2017 však výsledky tak ohromujúce neboli. Huawei v týchto rokoch vykázal nárast tržieb o 25 %, resp. 28 %. Pre Huawei bola kľúčovou hlavne mobilná divízia, ktorá medziročne zvýšila tržby o 34 %. Práve tá je teraz najzraniteľnejšia.

TIP REDAKCIE
RECENZIA Motorola Moto G200 5G: Smartfón s najlepším pomerom ceny a výkonu?

Firma z čínskeho Šen-čenu do výskumu a vývoja investovala celkom 15,3 % všetkých tržieb za rok 2019, čo je v prepočte dychberúcich 18,6 miliardy amerických dolárov. To, že sa Huawei snaží vybudovať plán B je viditeľné aj na rýchlosti rastu Huawei Mobile Services, teda balíka služieb, ktorý musí výrobca využívať namiesto riešenia od Google.

Od konca Huawei delí jeden podpis

Donald Trump však má v rukáve veľké a veľmi silné eso. Administratíva má totiž pripravovať opatrenie, ktoré má výrazne obmedziť dodávky mobilných čipsetov Kirin. Tie sú totiž postavené na architektúre britskej spoločnosti, ktorá ju však vyvíja aj na území USA. Ak by k tomu skutočne došlo, Trump by prakticky odrezal Huawei od možnosti vyrábať smartfóny. Firma by mohla pokračovať len dovtedy, kým jej vydržia zásoby.

Total
13
Zdieľaní
Total
13
Zdieľať