koronavirus kaspersky

Za 0,75 € vám ukážeme ľudí s COVID-19: Útočníci sa snažia okradnúť ľudí

Mnohí ľudia sú dnes v dobrovoľnej izolácii a von chodia skutočne len vtedy, keď je to nevyhnutné. Koronavírus však bohužiaľ láka kriminálnikov.

Mnohí ľudia sú dnes v dobrovoľnej izolácii a von chodia skutočne len vtedy, keď je to nevyhnutné. Je pritom úplne prirodzené, že veľký počet ľudí hľadá aktuálne informácie o tom, ako postupuje pandémia či o nových opatreniach vlády.

Vedomí si toho sú aj kybernetickí kriminálnici, upozorňuje spoločnosť Kaspersky.

Vyhľadávač ľudí nakazených koronavírusom

Útočníci zodpovední za trójskym koňom Ginp prichádzajú s ďalším podlým podvodom. Ich novinka sa pritom priamo zameriava na ochorenie COVID-19, ktorého sa mnohí obávajú. Webová stránka „Coronavirus Finder“ sa ľudí snaží presvedčiť o tom, že vie, koľko ľudí je v ich okolí nakazených novým koronavírusom. Tieto informácie, vrátane ich presnej adresy, vám pritom ukáže za malý poplatok – 0,75 €.

koronavirus kaspersky 2

Nebolo by dobré vedieť, komu sa vyhýbať? Možno je skutočne chorý váš sused, ktorý už dlhšiu dobu pokašliava. A možno je chorý  niekto, kto ani nemá symptómy, no nie? Práve na takýchto myšlienkach sa snažia zarobiť útočníci, ktorým sa to, bohužiaľ, darí.

Po zadaní čísla platobnej karty sa nestane nič. Nestiahne sa ani spomínaných 0,75 €, čo dáva úplne perfektný zmysel. Načo by sa aj pokúšali stiahnuť tak malú sumu, keď teraz majú k dispozícii číslo (aj bezpečnostné trojčíslie) karty, z ktorej si neskôr môžu vytiahnuť vyššiu čiastku, všakže?

koronavirus kaspersky 3

Najväčší počet ľudí, ktorým sa takýto podvod zobrazuje je podobne ako pri trójskom koňovi Ginp, v Španielsku. Útočníkom však nič nebráni kampaň rozbehnúť aj v ďalších krajinách a kľudne aj na Slovensku.

Dávajte si preto pozor. Sledujte len overené zdroje informácií a nesnažte sa zistiť to, čo nemusíte.

Total
19
Zdieľaní