airtag

Apple vo videu nechtiac potvrdil nový produkt. AirTag pomôže nájsť stratené veci

Spoločnosť Apple plánuje rozšíriť rad svojho príslušenstva o nové praktické zariadenie, o ktorom sa špekuluje už dlhšie. AirTag, malý digitálny štítok, pomôže s lokalizáciou stratených vecí.

Spoločnosť Apple plánuje rozšíriť rad svojho príslušenstva o nové praktické zariadenie, o ktorom sa špekuluje už dlhšie. AirTag, malý digitálny štítok, pomôže s lokalizáciou stratených vecí.

Teraz si už môžeme byť viac menej istí, že Apple AirTag skutočne predstaví. Existenciu príslušenstva výrobca potvrdil vo videu, ktoré neskôr z internetu stiahol. Či išlo o zámer nevieme, môžeme však pracovať s tým, že sa tak udialo nechtiac. Video si všimol portál appleosophy.com.

AirTag si bude môcť užívateľ vložiť napríklad do peňaženky, pripevniť na kľúče alebo trebárs umiestniť do to tašky k notebooku. Ide o veci, ktoré zvyknú ľudia niekde zabudnúť či rovno stratiť.

V prípade takejto situácie bude stačiť z vrecka vytiahnuť iPhone, ktorý polohu štítku vyhľadá a majiteľa dovedie k strateným veciam. Podrobnosti zatiaľ nepoznáme, no vyhľadávanie by malo fungovať (aj) offline, bez pripojenia k WiFi alebo mobilným dátam. Fungovať tak bude do určitej vzdialenosti.

AirTag
Foto: theflintX

Súčasťou štítka by mohol byť čip U1, ktorý sa nachádza aj v smartfónoch iPhone 11. Pomocou širokopásmovej technológie, ktorú čip U1 používa, je možné zbierať informácie o umiestnení aj po vypnutí štandardných lokalizačných služieb.

Vďaka čipu U1 je možné určiť vzdialenosť a smer od ostatných zariadení v okolí. Pomerne presná technológia bude pre hľadanie vecí cez AirTag istotne prínosná. Je možné, že užívateľa dovedie k stratenej veci pomocou zobrazenia v rozšírenej realite, čím by predčil konkurenciu.

AirTag totižto nebude absolútnou novinkou. Ani zďaleka. Už pár rokov sú na trhu dostupné lokalizačné značky Tile, ktoré sú k dispozícii v rôznych prevedeniach. Naposledy, vlani v októbri, výrobca predstavil rovno štyri štítky pomenované ako Sticker, Pro, Mate a Slim.

Dá sa predpokladať, že tie od Apple budú drahšie, ale asi aj prepracovanejšie. Apple ich možno rovno pribalí k novým smartfónom, no ide skôr o želanie než očakávanie. Novinka by mala byť predstavená na konferencii WWDC 2020, ktorá sa bude tento rok konať prostredníctvom online vysielania.

Total
6
Zdieľaní