WHO: Aktuálne sa pracuje na viac ako 20 vakcínach proti koronavírusu

Viac ako 300 tisíc infikovaných a viac ako 13 tisíc mŕtvych. Týmito číslami, ktoré majú v nasledujúcich mesiacoch ďalej rásť, nás straší koronavírus.

Viac ako 300 tisíc infikovaných a viac ako 13 tisíc mŕtvych. Týmito číslami, ktoré majú v nasledujúcich mesiacoch ďalej rásť, nás straší neustále šíriaci sa koronavírus.

Zdravotníci však už pracujú na vakcínach, ktoré by mohli toto nešťastné obdobie už čoskoro ukončiť. WHO tvrdí, že aktuálne sa ich pripravuje už viac ako 20, informoval server BGR.

Dobrou správou je, že niektoré z nich sa už dokonca aj testujú. No je tu jeden háčik. Sprístupnenie vakcín totiž nejaký ten čas potrvá, pričom WHO tvrdí, že ich schválenie môže trvať až 18 mesiacov.

Všetky vakcíny totiž musia byť, pochopiteľne, bezpečné pre ľudí. “Jediná vec, ktorá je nebezpečnejšia ako zlý vírus, je zlá vakcína,” tvrdí riaditeľ krízového programu WHO, Dr. Mike Ryan. “Musíme byť veľmi, veľmi opatrní pri vývoji akéhokoľvek produktu, ktorý sa chystáme ponúknuť väčšine svetovej populácie.”

Testovania sú vykonávané na území inštitútu Kaiser Permanente Washington Health Research v americkom Seattle, v štáte Washington. Prvá fáza zahŕňa 45 mužov a žien vo veku od 18 do 55 rokov.

TIP REDAKCIE
Moto Edge X30 je blízko: Okrem prvotriedneho čipu ponúkne aj 68 W nabíjanie či 60 Mpx selfie foťák

Schválenie vakcíny však je len jeden z množstva “problémov”, s ktorými sa bude WHO musieť vysporiadať. Musí totiž myslieť aj na etickosť, financie a logistiku. “Všetci musia mať k vakcíne rovnaký prístup,” tvrdí Ryan. Ďalej dodáva, že vakcína bude účinná jedine vtedy, keď budú zaočkovaní úplne všetci.

Na Ryanove slová nadviazal aj generálny riaditeľ WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus: “Táto vakcína by nemala byť určená len pre bohatých, mala by byť dostupná aj pre tých, ktorí si ju nemôžu dovoliť.”

Aktuálne neexistuje žiadna úspešná vakcína proti koronavírusu. Dúfajme teda, že jedna z dvadsiatich vakcín túto skutočnosť zmení.

Total
32
Zdieľaní
Total
32
Zdieľať