Vedci hovoria o obrovskom objave: Rover NASA Curiosity na Marse našiel dôkazy o možnom živote

Medzinárodný tím astrobiológov tvrdí, že organické molekuly objavené roverom NASA Curiosity môžu naznačovať, že na Marse bol kedysi život. Vyplýva to zo štúdie publikovanej v žurnále Astrobiology.

Tím vedcov svoje tvrdenie odôvodňuje prítomnosťou tiofénov, ktoré nájdeme napríklad v uhlí alebo rope. Môžu byť preto zatiaľ najjasnejším dôkazom o tom, že na červenej planéte bol kedysi dávno život.

Identifikovali sme niekoľko biologických ciest, ako na Marse mohli vzniknúť tiofény, ktoré sú pravdepodobnejšie než ich čisto chemická syntéza. Stále však potrebujeme dôkaz,hovorí astrobiológ Dirk Schulze-Makuch z Washington State University.

Ak by ste prítomnosť tiofénov zaznamenali na Zemi, takmer určite by to znamenalo, že pochádzajú z biologického zdroja. Na Marse je však situácia iná a latka dokazovania omnoho vyššie,“ konštatuje Shulze-Makuh.

Tiofény mohol vytvoriť pád meteoritu alebo baktérie

Tiofény pozostávajú z atómov uhlíka a síry. Okrem biologického zdroja mohli vzniknúť napríklad počas nárazu meteoritu. „Je to možnosť, ktorú zvažujeme,“ hovoria vedci. „Tiofény mohli na Marse vyprodukovať baktérie, ak sa tam kedysi nejaké nachádzali. Ak to tak bolo, bolo to tak pravdepodobne pred troma miliardami rokov,“ špekulujú vedci.

TIP REDAKCIE
Oprávnenia aj widgety: Google prináša do Android smartfónov nové funkcie

Práca vedcov nekončí. Veda je exaktná, a preto je nutné prísť s nevyvrátiteľnými dôkazmi o tom, že Mars skutočne skrýva pozostatky života.

Total
30
Zdieľaní
Total
30
Zdieľať