MIMORIADNE: Alza má približnú cenu rýchlotestu na koronavírus. Výsledok vyhodnotí za 3 minúty

Pred niekoľkými dňami sme vás informovali o záujme najväčšieho českého eshopu, Alza, o naskladnenie rýchlotestov schopných indikovať nakazenie novým koronavírusom.

Ochorenie COVID-19 sa šíri aj naďalej, preto Alza pokračuje v snahe pokračuje. Z najnovšieho príspevku spoločnosti vyplýva, že k naskladneniu má blízko. Dozvedeli sme sa aj približnú cenu.

Jediné, na čo sa v prípade rýchlotestu čaká, je schválenie českých štátnych úradov alebo inej krajiny v rámci EÚ tak, aby produkt získal všetky potrebné certifikácie. Hneď ako niektorá z krajín produkt schváli, do 10 dní môže byť v Českej republike pripravený k predaju,“ informuje obchod s tým, že rýchlotest už zaradil do ponuky aj pre slovenských zákazníkov. Eshop predpokladá, že cena jedného testu by nemala presiahnuť 400 Kč (14,65 €). Testy sú balené po piatich kusoch, cena jedného balenia teda môže dosiahnuť 2 000 Kč, resp. 73 €.

Rýchlotest od spoločnosti LOMINA AG je zatiaľ v Číne.

Rýchlotest na koronavírus: Výsledok za 3 minúty

Test je vhodný na domáce použitie a nevyžaduje prítomnosť zdravotníka. Deteguje pritom protilátky na COVID-19 priamo z krvi. „Telo na vírus spravidla reaguje zvýšením teploty a tvorbou protilátok. Preto je tento test vhodné použiť práve v okamihu, keď má testovaný človek zvýšenú teplotu a príznaky podobné chrípke,“ vysvetľuje Alza.

TIP REDAKCIE
MIMORIADNE: Slovákov ohrozuje nový podvod. Okradnú vás o peniaze, mieria na to najzákladnejšie!

Výsledok užívateľ uvidí už za 3 minúty po aplikácii vzorky. Pri testovaní je nutné odobrať malú vzorku krvi. Ide o veľmi podobný priebeh testovania, ako povedzme pri odoberaní krvi pri teste aktuálnej hladiny glukózy.

Pri teste je nutné odobrať 1-2 kvapky krvi priloženým kvapkadlom a zmiešať ju s činidlom a dobre premiešať (aspoň 30 sekúnd). Následne čistým kvapkadlom na malú plastovú kartu, ktorá výsledok vyhodnotí, nakvapkajte 100 µl krvi (asi 5 kvapiek). Pripravte si stopky a výsledok odčítajte po troch minútach.

Kľúč na vyhodnotenie výsledku:

  • Kontrolný prúžok „C“ zobrazí spolu s prúžkom „M“ – došlo k detekcii protilátky lgM
  • Kontrolný prúžok „C“ zobrazí spolu s prúžkom „G“ – došlo k detekcii protilátky lgG
  • Kontrolný prúžok „C“ zobrazí spolu s prúžkom „G“ i prúžkom „M“ – došlo k detekcii oboch protilátok lgG a lgM

Ak sa prúžok kontroly „C,“ neobjaví, test je neplatný a musíte ho zopakovať. Spôsobené to môže byť oneskorením pri testovaní, kontamináciou činidla alebo znehodnotením testu teplotou.

Alza upozorňuje, že výsledky z rýchlotestu sú len orientačné, pri pozitívnom teste treba absolvovať pretestovanie metódou priamej detekcie vírusu.

Total
82
Zdieľaní
Total
82
Zdieľať