Nový iPad Pro je tu: Má výkonnejší čipset, LiDAR skener a klávesnicu za 400 €

Tradične špičkový, tradične drahý.

1
ipad pro
Foto: Apple

Spoločnosť Apple oficiálne predstavila nový model najvýkonnejšieho tabletu iPad Pro, ktorý prichádza s tromi hlavnými vylepšeniami. Dostal lepší procesor, fotoaparáty a praktickú klávesnicu so stojanom a trackpadom.

Apple iPad Pro je inak na nerozoznanie od predchádzajúcej verzie. Aspoň to platí pre prednú stranu zariadenia. Na zadnej strane je zmena vidieť, modul s fotoaparátmi teraz vyzerá ako v smartfóne iPhone 11 Pro.

Fotoaparáty ale nie sú identické. Hlavný snímač obrazu má rozlíšenie 12 Mpx a dokáže nahrávať 4K videá. Dopĺňa ho 10 Mpx snímač so širokouhlým objektívom (124º) a LiDAR senzor pre zaznamenávanie hĺbky scény a meranie vzdialenosti od objektov.

ipad pro
Foto: Apple

Funguje ako v interiéri tak v exteriéri a dokáže merať vzdialenosť od okolitých objektov v rozmedzí až do 5 metrov. Informácie z LiDARu využije zdokonalený ARKit, ktorý ich bude kombinovať s informáciami z ostatných fotoaparátov.

Aplikácie a nástroje v rozšírenej realite budú pracovať spoľahlivejšie, rýchlejšie a presnejšie. Apple tvrdí, že nový iPad Pro je „najlepším zariadením na svete pre rozšírenú realitu“.

Tablet je osadený novým procesorom s 8 jadrami A12Z Bionic, ktorý využíva vlastný Apple Neural Engine.

ipad pro
Foto: Apple

Rovnako ako pri predošlej generácii, aj novinka má byť výkonnejšia ako väčšina notebookov s operačným systémom Windows 10. Aspoň to hovorí výrobca. Ďalej sa zlepšila rýchlosť WiFi a mobilného pripojenia. Výdrž batérie zostáva na rovnakej úrovni, teda 10 hodín.

Tablet sa tiež pýši piatimi mikrofónmi „štúdiovej kvality“ a štyrmi výkonnými reproduktormi.

Nový iPad Pro existuje v dvoch veľkostiach, 11-palcovej a 12,9-palcovej. Displej s vysokým rozlíšením je ošetrený antireflexnou vrstvou a zvládne 120 Hz obnovovaciu frekvenciu. Nechýba True Tone technológia či široký rozsah farieb DCI-P3.

Dobre vyzerá nové príslušenstvo Magic Keyboard – magnetický kryt kombinovaný s klávesnicou. Ako sa predpokladalo, tablet sa vďaka nej o niečo viac priblíži k prenosným ultrabookom.

TIP REDAKCIE
Adblock proti sociálnym sieťam: Nový systém ťa ochráni pred sledovaním!
ipad pro
Foto: Apple

Klávesy Magic Keyboard majú 1 mm zdvih, sú osvetlené a nechýba tiež trackpad. Klávesnica je priamo odvodená od klávesníc, ktoré používajú prenosné počítače od Apple. Zaujímavo vyzerá mechanizmus, ktorý tablet pridržiava.

Apple ho nazval ako plávajúci. Tablet môže byť umiestnený nad úrovňou podložky, resp. klávesnice. Takéto riešenie poskytne lepšiu ergonómiu a širšie zorné pole.

V novej verzii iPadOS 13.4, ktorá bude vydaná 24. marca, Apple pripravil plnú podporu pre trackpad, nový kurzor v tvare kruhu zvýrazňujúci prvky užívateľského prostredia a textové polia a rad ďalších vylepšení. Napríklad gestá pre prepínanie sa medzi aplikáciami, ale aj pre rýchle a jednoduché zobrazenie centra s upozorneniami a ďalších funkcií.

Apple iPad Pro

Nový Apple iPad Pro je dostupný oddnes formou online predaja. Dostane sa aj do kamenných prevádzok, ktoré však môžu byť v momentálnej situácii kvôli koronavírusu uzatvorené na neurčito.

Apple pripravil niekoľko pamäťových konfigurácii, od základnej 128 GB, cez 256 GB, 512 GB až po 1 TB verziu. Čo sa týka cien, prevzali sme ich z nemeckej lokalizácie e-shopu Apple.

Základný 11″ model len s WiFi pripojením sa predáva od 879 €. Model aj s LTE pripojením za 1049 €. 256 GB verzia dostala cenu 989 €, 512 GB verzia 1209 € a 1 TB model až 1429 €.

12,9″ iPad Pro je samozrejme drahší. Cena sa pohybuje od 1099 € za základný model až po 1649 € za najlepšie vybavenú verziu. Druhá generácia pera Apple Pencil, kompatibilná s novým iPad Pro, stojí 135 €.

Klávesnica Magic Keyboard bude dostupná až v máji. Stojí 339 € (11″) a 399 € (12,9″).