Bill Gates pandémiu predpovedal už v roku 2015: Vravel, že svet nie je pripravený

Pandémia koronavírusom zviera svet už niekoľko týždňov. Na niečo podobné však ešte v roku upozorňoval jeden z najbohatších mužov na svete, zakladateľ Microsoftu Bill Gates.

Pandémia koronavírusom zviera svet už niekoľko týždňov. Na niečo podobné však ešte v roku upozorňoval jeden z najbohatších mužov na svete, zakladateľ Microsoftu Bill Gates. Prednáška z TED, The next outbreak? We’re not ready z roku 2015, sa až teraz dostáva do povedomia väčšie počtu ľudí. Gates v nej takmer presne predpovedal to, čomu dnes čelíme.

Filantrop, ktorý svoje úsilie zameral na úplné zastavenie šírenia detskej obrny či ďalších chorôb, začal prednášku celkom svojsky. Na pódium si priniesol dva kovové sudy. „Keď som bol malý, bola pre nás najobávanejšou pohromou jadrová vojna. Preto sme u nás v pivnici mali sud ako tento naplnený konzervami a balenou vodou. Ak by na jadrový útok skutočne došlo, mali sme zbehnúť do pivnice dolu po schodoch a vyjesť ho do dna,“ začal Gates.

Pokračoval ešte svižnejšie. Len o pár sekúnd na to povedal, že ak niečo ľudí zabije, nebude to bomba ale vírus. „Ak ľudstvo niečo v nasledujúcich desaťročiach zabije viac než 10 miliónov ľudí, s najväčšou pravdepodobnosťou to bude vysoko nákazlivý vírus,“ vysvetľuje.

Zatiaľ čo ľudstvo investovalo veľké peniaze do zbrojenia a obrany, na opatrenia proti epidémiám šlo výrazne menej peňazí,“ zhodnocuje. Ako príklad si zobral epidémiu eboly, ktorá prepukla na prelome rokov 2013 a 2014. Do roka si epidémia vyžiadala 10 000 obetí.

TIP REDAKCIE
Xiaomi 12 neostane sám: Výrobca okrem vlajkovej lode predstaví aj odľahčený model

Ebola bola nič, infekční ľudia nevládali vyliezť z postele

Porovnávať ebolu s koronavírusom sa nedá hneď z niekoľkých dôvodov. Tým prvým je fakt, že sú to skutočne iné ochorenia. Tým druhým je však spôsob, akým sa šíria a ako ovplyvňujú ľudí. Pacienti s ebolou pochádzali len z troch západoafrických zemí. Ako je možné, že len z troch?

Gates vyzdvihuje niekoľko faktorov. Medzi tie hlavné však radí hrdinskú prácu zdravotníkov ale aj samotnú povahu vírusu. Nešíril sa totiž vzduchom, pričom ak bol pacient skutočne infekčný, bol už pripútaný k lôžku.

Šírenie eboly následne porovnal so šírením španielskej chrípky, ktorá si v rokoch 1918 a 1919 vyžiadala cez 30 miliónov obetí. Španielska chrípka sa pritom prenášala vzduchom podobne ako koronavírus.

Gates nakoniec povedal, že je nutné vytvoriť reakčný systém, ktorý by bol napojený na armádu. Tá sa totiž dokáže pohotovo premiestňovať po celom svete. Nevie síce, koľko by takéto opatrenia stáli, no je si istý, že by to bolo výrazne menej ako výška napáchaných škôd.

Total
56
Zdieľaní
Total
56
Zdieľať