Lekári odhalili jeden z prvých symptómov COVID-19. Nie je to vysoká teplota ani kašeľ

Medzi príznaky nákazy vírusom SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID 19, môže patriť aj strata čuchu či chuti. Na nové príznaky poukazuje asociácia ORL lekárov zo Spojeného kráľovstva, ako informuje Sky News.

Medzi príznaky nákazy vírusom SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID 19, môže patriť aj strata čuchu a chuti. Na nové príznaky poukazuje asociácia ORL lekárov zo Spojeného kráľovstva, ako informuje Sky News.

Podľa asociácie môžu stratou čuchu a chuti trpieť asymptomatickí pacienti, teda tí pacienti, ktorí pri nákaze nepociťujú bežné príznaky ako horúčku, dýchavičnosť alebo kašeľ.

Takýto pacienti môžu byť takzvanými skrytými prenášačmi ochorenia. Keďže nepociťujú žiadny z obvyklých príznakov, počas pohybu mimo domova môžu nakaziť ostatných ľudí bez toho, aby si toho boli vedomí.

Pokiaľ by bola strata čuchu a chuti skutočne potvrdeným príznakom, asymptomatickí pacienti so stratou čuchu a chuti by sa mohli preventívne izolovať, čím by zabránili šíreniu nákazy.

covid 19
Zdroj: korona.gov.sk

Približne tretina pacientov z Talianska, Južnej Kórey a Číny, ktorá mala pozitívny test na COVID 19, stratu chuti a čuchu skutočne zaznamenala, píše sa v správe britských lekárov. Samozrejme, strata čuchu a chuti ešte automaticky neznamená, že má človek ochorenie COVID 19.

Rovnakými symptómami môžu trpieť aj alergici alebo sa vyskytujú pri bežnom zápale dýchacích ciest a dutín. Strata čuchu a chuti zatiaľ nie je „oficiálnym“ symptómom COVID 19, resp. nemá takú váhu ako doteraz známe a odborníkmi potvrdené príznaky horúčky či kašľa.

Lekári ale napriek tomu odporúčajú ľuďom, ktorí nové príznaky pociťujú, aby preventívne podstúpili dobrovoľnú karanténu.

Všetky potrebné informácie o koronavíruse a ochorení COVID 19 nájdete na stránke korona.gov.sk.