Lekári odhalili jeden z prvých symptómov COVID-19. Nie je to vysoká teplota ani kašeľ

Zistenia britských lekárov.

1
Foto: Victor Tangermann/Futurism

Medzi príznaky nákazy vírusom SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID 19, môže patriť aj strata čuchu a chuti. Na nové príznaky poukazuje asociácia ORL lekárov zo Spojeného kráľovstva, ako informuje Sky News.

Podľa asociácie môžu stratou čuchu a chuti trpieť asymptomatickí pacienti, teda tí pacienti, ktorí pri nákaze nepociťujú bežné príznaky ako horúčku, dýchavičnosť alebo kašeľ.

Takýto pacienti môžu byť takzvanými skrytými prenášačmi ochorenia. Keďže nepociťujú žiadny z obvyklých príznakov, počas pohybu mimo domova môžu nakaziť ostatných ľudí bez toho, aby si toho boli vedomí.

Pokiaľ by bola strata čuchu a chuti skutočne potvrdeným príznakom, asymptomatickí pacienti so stratou čuchu a chuti by sa mohli preventívne izolovať, čím by zabránili šíreniu nákazy.

covid 19
Zdroj: korona.gov.sk

Približne tretina pacientov z Talianska, Južnej Kórey a Číny, ktorá mala pozitívny test na COVID 19, stratu chuti a čuchu skutočne zaznamenala, píše sa v správe britských lekárov. Samozrejme, strata čuchu a chuti ešte automaticky neznamená, že má človek ochorenie COVID 19.

Rovnakými symptómami môžu trpieť aj alergici alebo sa vyskytujú pri bežnom zápale dýchacích ciest a dutín. Strata čuchu a chuti zatiaľ nie je „oficiálnym“ symptómom COVID 19, resp. nemá takú váhu ako doteraz známe a odborníkmi potvrdené príznaky horúčky či kašľa.

Lekári ale napriek tomu odporúčajú ľuďom, ktorí nové príznaky pociťujú, aby preventívne podstúpili dobrovoľnú karanténu.

Všetky potrebné informácie o koronavíruse a ochorení COVID 19 nájdete na stránke korona.gov.sk.