elektromobil

BMW i4: Nemecká automobilka ukázala elektrický sedan. Výroba začne v roku 2021

Medzinárodný autosalón v Ženeve bol zrušený kvôli obavám z koronavírusu, automobilky sa však prezentácií svojich noviniek nevzdali. Také BMW zvolilo formu virtuálnej online premiéry.

Medzinárodný autosalón v Ženeve bol zrušený kvôli obavám z koronavírusu, automobilky sa však prezentácii svojich noviniek nevzdali. Také BMW zvolilo formu virtuálnej online premiéry.

Verejnosti prostredníctvom nej ukázala koncept plne elektrického sedanu BMW i4, ktorý je nabitý technológiami zabalenými v štýlovom dizajne. Keďže ide o koncept, finálna podoba vozidla bude civilizovanejšia. Od konceptu by ale nemala odskočiť ďaleko.

bmw i4
Zdroj: carmagazine.co.uk

Pozornosť nepútajú len elegantné línie či laserové svetlá, ale aj predná maska s agresívnejším výrazom a obrovskými, vertikálne orientovanými ľadvinami, ktoré skrývajú niekoľko inteligentných senzorov.

bmw i4
Zdroj: carmagazine.co.uk

V minimalistickom interiéri pochopiteľne dominuje rozmerný displej a futuristickejšie prvky, ktoré zrejme zostanú len na palube koncepčnej verzie elektromobilu. S výrobou komerčnej verzie vozidla má automobilka začať v roku 2021.

bmw i4
Zdroj: carmagazine.co.uk

Vzhľadom na proporcie sa dá vozidlo označiť za konkurenta pre elektromobil Tesla Model 3. Zodpovedá tomu aj technika, respektíve avizované prevádzkové parametre. Elektromotor vyvinie približný výkon 530 koní, zabezpečí zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 4 sekundy a maximálna rýchlosť sa zastaví na hranici 200 kilometrov za hodinu.

bmw i4
Zdroj: carmagazine.co.uk

Podľa štandardu WLTP má mať BMW i4 dojazd na úrovni 600 kilometrov (80 kWh akumulátor). V praxi, hlavne pri dynamickej jazde, to bude menej. BMW nespresnilo, ako rýchlo sa elektromobil nabije. Nepoznáme ani približnú cenu a ďalšie podrobnosti.

bmw i4
Zdroj: carmagazine.co.uk

Zaujímavosťou je, že vodič BMW i4 si nebude užívať len jazdné vlastnosti, moderné technológie a bezpečnostné systémy, ale tiež zvuk. Elektromobily sú z podstaty svojho pohonu veľmi tiché, čo môže na vodiča pôsobiť sterilne.

TIP REDAKCIE
WLTP, EPA alebo NEDC: O čo ide a v čom spočíva rozdiel?

V BMW preto najali slávneho skladateľa Hansa Zimmera, aby pre elektromobil skomponoval zvukový prejav jazdy, akcelerácie alebo oznámení. Neočakávajte ale lacnú simuláciu hlučného 8-valca.

V BMW tieto zvuky nazvali IconicSounds Electric, čiže budú znieť „elektricky“, čím zvýraznia prejav pohonnej sústavy. Ako taký zvuk znie si môžete vypočuť v tomto odkaze.

Total
10
Zdieľaní
Total
10
Zdieľať