apple watch

Apple Watch: Chystá sa presnejšie EKG a meranie saturácie krvi kyslíkom

Inteligentné hodinky Apple Watch vedia svojich používateľov upozorniť na možné zdravotné komplikácie, ktoré vyplývajú z nepravidelného srdcového rytmu.

Inteligentné hodinky Apple Watch vedia svojich používateľov upozorniť na možné zdravotné komplikácie, ktoré vyplývajú z nepravidelného srdcového rytmu.

Apple Watch dokázali zachrániť život niekoľkým ľuďom, o čom v minulom roku informoval napríklad Business Insider, CBS News a ďalšie médiá. Apple má v pláne zdravotné funkcie najpredávanejších hodiniek vylepšovať, ako vyplýva zo správy portálu 9to5mac.com.

Autori našli v zdrojovom kóde pripravovanej nadchádzajúcej verzie operačného systému iOS 14 zmienky o nových funkciách. Nová generácia hodiniek Apple Watch bude zrejme schopná merať nasýtenie krvi kyslíkom.

Nízka saturácia krvi kyslíkom môže poukazovať na ochorenie dýchacích ciest, na problémy so srdcom a ďalšie závažné zdravotné komplikácie. Ak hodinky zistia nízku hladinu kyslíka v krvi, používateľa na to okamžite upozornia.

V tejto chvíli sa nedá povedať, či dostanú túto funkciu formou aktualizácie aj staršie generácie hodiniek, menovite teda Apple Watch Series 4 a Series 5. Ich hardvér údajne dokáže merať hladinu kyslíka, no túto skutočnosť zatiaľ nikto nepotvrdil.

apple watch series 5
lustr. foto: Apple

Apple podľa všetkého vylepší aj schopnosti elektrokardiografie (EKG), ktorá sleduje činnosť srdcového svalu. V prvom rade by malo byť EKG presnejšie. Aktuálne verzie hodiniek môžu zobrazovať nepresné hodnoty srdcového tepu v rozmedzí medzi 100 a 120 údermi za minútu.

Fanúšikovia inteligentných hodiniek od Apple by sa taktiež mali dočkať monitorovania kvality spánku, o ktorom sa povráva už dlhšie. Spolu s novou funkciou by mala byť predstavená aj samostatná aplikácia Spánok, v ktorej budú sústredené všetky informácie a zaznamenané merania.

Najnovšia verzia operačného systému WatchOS 7 by mohla byť sprístupnená niekedy na jeseň. Nové funkcie by mal výrobca prezentovať na júnovej konferencii WWDC 2020, ktorá ale zatiaľ oficiálne potvrdená nebola.