Xiaomi získava patent na inteligentnú masku. Jej senzory zbierajú údaje v reálnom čase

Nositeľ si ju môže prepojiť s mobilnou aplikáciou.

1
Zdroj: Xiaomi

Ohranné masky na tvár sú pre obyvateľov východných krajín Ázie nevyhnutnou každodennou pomôckou, o to väčšmi pri pohľade na aktuálnu situáciu spojenú s koronavírusom.

Výrobcovia sa ich teda snažia neustále zlepšovať. Jedným z nich je aj Xiaomi, ktorému bol práve udelený patent na „inteligentnú masku“, píše web Gizmochina.

Maska Xiaomi Youpin F95 je totiž vybavená senzormi, ktoré dokážu zbierať rozličné údaje v reálnom čase. Tieto údaje sú následne uložené do zabudovaného úložiska, no môžu byť aj odoslané do iných zariadení. Súčasťou gadgetu je aj batéria, ktorá sa stará o pohon štandardného filtra.

Zdroj: XiaomiToday.it

Medzi senzormi pritom môžeme nájsť aj akcelerometre a gyroskopy, ktoré dokážu detekovať, či je nositeľ masky v pohybe, alebo stojí na mieste. A čo sa týka spomínaných údajov, tie by mali informovať napríklad o miere absorbovanej nečistoty, počte nádychov či o tom, ako dlho je zariadenie nosené.

Masku si používateľ taktiež môže prostredníctvom aplikácie prepojiť so svojím telefónom, vďaka čomu má nepretržitý prístup ku všetkým spomenutým informáciám. V aplikácii si však môže zistiť aj kvalitu ovzdušia či počasie v okolí svojho bydliska.

Zariadenie má byť ďalej schopné detekovať aj to, či jeho nositeľ správne dýcha. Ak nájde konkrétnu chybu, používateľa upozorní, pričom mu dokáže aj ponúknuť možné riešenia.

Zatiaľ však ide len o patent. Spoločnosť doposiaľ ani len nenaznačila, že maska vstupuje do produkcie. Nemáme teda žiadnu istotu, že ju niekedy v budúcnosti vôbec vydá.