NASA nespozorovala 11 nebezpečných asteroidov. Zachytila ich až umelá inteligencia

Jej oku pritom nemal uniknúť žiadny asteroid, ktorý by sa k Zemi mohol priblížiť na vzdialenosť 4,7 milióna míľ, teda 7,5 milióna km.

V našej slnečnej sústave sa nachádza obrovský počet meteoritov či asteroidov. Kurz väčšiny z nich sa síce momentálne nepretína s kurzom našej modrej planéty, no to neznamená, že sa situácia v budúcnosti nebude mať úplne inak.

Na pozorovanie týchto objektov používame špičkové teleskopy a observatória. Človek však nie je neomylný a jeho oku sem-tam jednoducho niečo unikne. Práve z tohto dôvodu sa vedci z Holandska rozhodli zostrojiť špecializovanú AI sieť, píše BGR.

Umelá inteligencia dostala jednoduchú úlohu – pozorovať vesmírne objekty. Jej oku pritom nemal uniknúť žiadny asteroid, ktorý by sa k Zemi mohol priblížiť na vzdialenosť 4,7 milióna míľ, teda 7,5 milióna kilometrov.

Objekt však musí spĺňať určité podmienky. Aby ho AI dokázala registrovať, musí merať viac ako 100 metrov. Teleso takýchto rozmerov zvyčajne predstavuje pre Zem serióznu hrozbu.

TIP REDAKCIE
Oprávnenia aj widgety: Google prináša do Android smartfónov nové funkcie

A svoj účel aj naozaj splnila. Výsledky prezradili, že v jej dohľade sa nachádza približne 11 asteroidov, ktoré NASA predtým nedokázala spozorovať.

Vedci plánujú svoju šikovnú AI neustále zlepšovať, vďaka čomu by sme mali byť schopní nebezpečné telesá spozorovať na ešte väčšiu vzdialenosť a s ešte lepšou presnosťou.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať