nokia

Technológiu eSIM si osvoja aj smartfóny značky Nokia, prezrádza prihláška

Technológia eSIM sa ešte nestihla významne rozšíriť. Veľkú prevahu stále majú klasické plastové kartičky s čipom, ktoré musíme vkladať do svojich mobilných zariadení.

Technológia eSIM sa ešte nestihla významne rozšíriť. Veľkú prevahu majú stále klasické plastové kartičky s čipom, ktoré musíme vkladať do svojich mobilných zariadení.

eSIM, embeddedSIM, je veľmi podobná klasickej SIM karte. Zaberá ale menej miesta a do zariadenia je vložená priamo pri jeho výrobe spolu s ostatnými komponentmi ako súčasť základnej dosky.

eSIM kartu dokáže zákazník aktivovať na diaľku. Operátor mu poskytne len QR kód, ktorý naskenuje, čím si aktivuje telefónne číslo a zakúpenú službu, najčastejšie paušál či mesačný dátový program. eSIM u nás ponúka len Orange. S technológiou ale do budúcnosti počítajú aj ostatní operátori.

Z mobilných zariadení podporujú eSIM napríklad smartfóny iPhone, Google Pixel, hodinky Galaxy Watch či Motorola Razr, ktorú zaradí do ponuky aj spomínaný Orange. Ako môžete vidieť, technológia je zatiaľ doménou drahších, teda prémiovejších prístrojov.

esim
Evolúcia SIM kariet.

Podľa patentovej prihlášky na EUIPO má o túto technológiu záujem aj konzorcium HMD Global, ktoré zastrešuje smartfóny značky Nokia. Zaregistrovala si systém nazvaný SIMLEY, ktorý v sebe kombinuje eSIM, mobilnú peňaženku a služby elektronického bankovníctva.

HMD Global pôsobí hlavne vo vodách lacnejších zariadení zo strednej triedy, vďaka čomu by bola eSIM technológia pre zákazníkov dostupnejšia. To, že si spoločnosť HMD Global ochrannú známku registrovala, ešte neznamená, že v blízkej dobre predstaví smartfón s touto funkcionalitou.

Patentové prihlášky sa podávajú v predstihu. K premiére novej Nokie s eSIM-kou môže pokojne dôjsť neskôr v tomto roku alebo až na budúci rok. Veríme však, že výrobca dlho otáľať nebude.