Vo veku 74 rokov zomrel Larry Tesler, vynálezca CTRL+C a CTRL+V

Larry Tesler, vedec, ktorý stojí za funkciou kopírovať a prilepiť zomrel vo veku 74 rokov.

1
Foto: 18News/Wikimedia

Počítačový vedec Larry Tesler sa narodil v roku 1945 v Bronxe. Neskôr na Stanford University študoval počítačovú vedu so zameraním na používateľské rozhranie. Svoje schopnosti počas profesionálnej kariéry ukázal v spoločnostiach ako Amazon, Apple, Yahoo či v PARC (Xerox Palo Alto Research Center).

O úmrtí Teslera informovalo práve výskumné centrum PARC. „Vynálezca funkcie kopírovať/prilepiť, nájsť/nahradiť a viac. To bol bývalý výskumník v Xerox, Larry Tesler. Váš pracovný deň je aj vďaka jeho revolučným nápadom jednoduchší,“ píše Xerox vo svojom tweete.

Teslerova práca síce začala v spoločnosti Xerox, onedlho na to si ho však všimol ešte mladý Steve Jobs, ktorý ho v roku 1980 prilákal do Apple. Počas svojej 17-ročnej kariéry v Apple sa postupne vypracoval na hlavného vedca. Stalo sa tak v roku 1993.

Funkcia „copy&paste“ bola prvýkrát integrovaná v roku 1983 do softvéru Apple určeného pre počítač Lisa. Prvý Macintosh bol predstavený rok na to.

V roku 1997 Tesler odišiel z Apple a postupne prešiel spoločnosťami Stagecast, Amazon, Yahoo a 23andMe. Od roku 2009 pracoval ako konzultant pre používateľský zážitok.