samsung galaxy z flip

Displej smartfónu Samsung Galaxy Z Flip sa dá ľahko poškriabať. Je vôbec zo skla?

Smartfón so skladacím skleneným displejom, ktorý doslova ohýba fyzikálne zákony. Takto výrobca Samsung opísal svoju novinku, smartfón Galaxy Z Fold, v oficiálnej tlačovej správe.

Smartfón so skladacím skleneným displejom, ktorý doslova ohýba fyzikálne zákony. Takto výrobca Samsung opísal svoju novinku, smartfón Galaxy Z Fold, v oficiálnej tlačovej správe.

Displej zariadenia je tvorený UTG – ultra tenkým sklom, ktoré by malo byť odolnejšie ako displeje ostatných skladacích smartfónov, ktoré sú z plastu. Ide napríklad o priameho konkurenta Motorola Razr, ktorá využíva ohybný P-OLED displej (Plastic/Polymer OLED).

Samsung Galaxy Z Flip si vzal do parády YouTuber Zach Nelson (JerryRigEverything), ktorý je známy tým, že testuje odolnosť nových mobilných zariadení. Zach smartfóny zvykne napríklad páliť zapaľovačom alebo sa ich pokúša zlomiť.

Výpovednejší je však test odolnosti obrazovky podľa Mohsovej stupnice tvrdosti. Zach zistil, že sa na displeji Galaxy Z Flip objavili škrabance už pri testovaní 2. úrovne tvrdosti. Výrazné boli pri 3. úrovni tvrdosti. Bežný smartfón s klasickým pevným displejom zo skla väčšinou znesie viac – 5. – 6. úroveň tvrdosti.

samsung
Foto: JerryRigEverything/YouTube

To znamená, že obrazovku vyklápačky dokážete pri troche snahy poškriabať nechtom, čiže je jej odolnosť viac-menej porovnateľná s plastovými obrazovkami. Je teda obrazovka skutočne zo skla, ako tvrdí Samsung alebo ide o plast, ktorý je dobre ukrytý za marketingovým označením UTG?

galaxy z flip
Foto: samsung.sk

Samsung podľa všetkého neklamal a displej Galaxy Z Flip je skutočne zo skla. Súčasťou obrazovky je totižto tenká ochranná plastová fólia, ktorá ale nie je určená na to, aby sa z displeja odlepila pri rozbalení smartfónu. Je funkčnou súčasťou obrazovky (podobne ako pri Galaxy Fold). Zach teda poškriabal fóliu.

Výhody sklenenej obrazovky stoja skôr na strane vzhľadu a celkového dojmu z používania. Sklo takpovediac drží svoj tvar, čiže pôsobí kvalitnejšie. Pri smartfóne Motorola Razr výrobca napríklad upozorňuje, že sa na obrazovke môžu objaviť „hrbole a hrče“.

Foto: Motorola US/YouTube

Ultra tenké sklo nie je to isté sklo, z akého sú vyrobené obrazovky bežných smartfónov. Aby sa dalo zohnúť, musí byť skutočne veľmi tenké. Je teda krehké, preto naň netreba vyvíjať neprimeraný tlak. Na opatrné zaobchádzanie upozorňuje v stanovisku pre The Verge aj sám výrobca.

To, že sklo dokáže prasknúť dokazuje príspevok aktivistu Amira, ktorý si Galaxy Z Flip zakúpil. Displej jeho modelu popraskal v mieste ohybu. Naznačuje však, že to mohlo byť spôsobené chladným počasím.

Foto: Amir/Twitter

Bez ohľadu na príčinu poškodenia, Samsung Amirovi obratom zaslal nový smartfón. Každý zákazník má nárok na jednu výmenu pri náhodnom mechanickom poškodení so spoluúčasťou 109 €.

Samsung Galaxy Z Flip by mal teda fungovať spoľahlivo, pokiaľ ho bude zákazník používať tak, ako odporúča výrobca. Ohybné obrazovky sú stále novou technológiou a nemôžeme očakávať, že ich vlastnosti budú porovnateľné s vlastnosťami klasických plochých obrazoviek.

TIP REDAKCIE
Samsung Galaxy S20, S20+ a S20 Ultra OFICIÁLNE: Technologické beštie pre rok 2020 sú tu!

UTG sklo prináša isté výhody, extra odolnosť ale medzi ne asi nepatrí. Stále existuje možnosť, že je sklo zmesou polymérov a skla, čiže by mohlo ísť akýsi „hybridný medzikus“ medzi sklom a plastom. Zákony fyziky nepustia a klasické sklo jednoducho nemôžete len tak ohnúť bez toho, aby sa nepoškodilo.

Na záver pripomenieme, že Model Galaxy Z Flip sa bude na Slovensku predávať už od 21.2.2020 za 1480 € v čiernej aj fialovej farbe.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať