Apple vlani predal viac hodiniek ako všetci švajčiarski výrobcovia dohromady

Rolex, Swatch, Tissot, TAG Heuer a ďalší.

1
Apple Watch
Foto: Apple

Apple Watch patria medzi najlepšie inteligentné hodinky na trhu, pričom sú zároveň najpredávanejšie. Konkurenciu nechávajú ďaleko za sebou a trhu kraľujú dominantným 47,9-percentným podielom (Q3, 2019).  

O Apple Watch bol v minulom roku taký záujem, že v predajoch prekonali aj inak vysoko hodnotený švajčiarsky hodinársky priemysel. Informujú o tom vo svojej najnovšej správe analytici zo spoločnosti Strategy Analytics.

Značka Swiss made je zárukou prvotriednej kvality, dizajnu a špičkového remeselného spracovania. Hodinky patria medzi najdôležitejšie odvetvia švajčiarskeho hospodárstva, ktoré zastupuje hneď niekoľko prestížnych značiek.

Podľa odhadov Strategy Analytics predali švajčiarski hodinári v roku 2019 21,1 miliónov kusov hodiniek. Úplne spokojní asi nebudú, keďže ich predaj medziročne klesol o nezanedbateľných 13 percent.

Na druhú stranu, Apple v minulom roku vyťažil z rastúceho dopytu po nositeľných zariadeniach. Podľa analytikov predal viac ako 30 miliónov kusov hodiniek, čo predstavuje medziročný nárast o 36 percent.

TAG Heuer Connected Modular – asi jediné plnohodnotné smart hodinky z produkcie švajčiarskeho výrobcu.

V správe sa ďalej píše, že klasické analógové hodinky uprednostňuje skôr staršia generácia, kým po Apple Watch pozerajú hlavne mladšie ročníky. Hodinky od Apple sú mimoriadne úspešné v Severnej Amerike, západnej Európe a v Ázii.

Aby sme Švajčiarom nekrivdili, úplne neignorujú koncepciu moderných hodiniek s dotykovým displejom a inteligentnou funkcionalitou. Príkladom toho je renomovaný výrobca TAG Heuer, ktorý náročným zákazníkom ponúka smart hodinky Connected Modular 41 a 45.

Určené sú ale skôr pre bonitnejšiu klientelu, keďže môžu v najlepšom vyhotovení stáť viac ako 6 tisíc eur. Skromnejšie verzie stoja okolo 2 tisícok eur. Aj keď Apple Watch nie sú zrovna cenovo dostupné, oproti niektorým švajčiarskym analógovým hodinkám sú podstatne lacnejšie.

Okrem toho, také „Rolexky“ sa predsa len nekupujú každý druhý rok a môžu slúžiť celý život, čo sa o jednej generácii Apple Watch asi povedať nedá. Navyše, kvalitné švajčiarske hodinky môžu mať aj investičný potenciál. Vymení James Bond svoje Omegy za Apple Watch? Asi ťažko.