Vlastná tvár v známych GIF-kách: Aplikácia Doublicat je deepfake pre animácie

„Deepfake“ animačky.

1
Doublicat
Foto: Pixabay

V minulom roku nabrala nevídanú popularitu ruská aplikácia FaceApp, ktorá dokáže upraviť fotografiu tváre užívateľa tak, ako by vyzeral o niekoľko rokov starší alebo mladší.

Užívatelia sa na fotografiách svojej zostarnutej tváre dobre bavili. Až tak, že aplikácia zozbierala 150 000 000 fotografií tvárí. Aplikácia však nezískala pozornosť len vďaka podarenému softvérovému filtru.

K slovu prišlo riziko spojené s ochranou osobných údajov. Tvorcovia aplikácie behom krátkej chvíle získali obrovské množstvo fotografií tvárí skutočných ľudí, čo mnohých znepokojilo.

Jeden z autorov aplikácie uviedol, že zozbierané údaje nezdieľajú s tretími stranami a že užívatelia môžu požiadať o vymazanie údajov. Krátko na to vznikol jednoduchý návod, ako o odstránenie údajov požiadať.

Deepfake v „gifkách“ 

Teraz tu je iná, podobná, aplikácia, ktorá by zase mohla osloviť početnú skupinu zábavy chtivých používateľov. Aplikácia Doublicat využíva systém strojového učenia na to, aby vašu tvár vymenila za tvár známych osobností účinkujúcich v populárnych krátkych GIF animáciách.

Foto: Apple App Store

Aplikáciu poháňa engine RefaceAI, ktorý vyvinula rovnomenná spoločnosť. Systém využíva pri výmene tváre techniky, ktoré sa používajú pri tvorbe kontroverzných deepfake videí. Tie napríklad sociálna sieť Facebook už zakázala. Povolené sú len deepfake paródie a satira.

Ak sa rozhodnete aplikáciu vyskúšať, neočakávajte výsledok podobný najpopulárnejším deepfake videám. Aplikácia vašu tvár do gifka síce nalepí obstojne, je však vidieť, že ide o montáž slabšej kvality, obzvlášť viditeľnej pri mimike tváre. Autori aplikácie tvrdia, že nahrané fotografie tvárí automaticky odstraňujú hneď po spracovaní animácie. Informácie podľa nich nezdieľajú s tretími stranami.

Spoločnosť RefaceAI má tiež v pláne vydať programy pre počítače, ktoré umožnia vymieňať tváre osôb v rozličných videách. Svoje deepfake video by si tak mohol vyrobiť prakticky každý skúsenejší užívateľ. Podľa The Next Web chcú funkciu pre výmenu tváre svojim užívateľom ponúknuť aj aplikácie ako TikTok či Snapchat.

TIP REDAKCIE
Huawei je pripravený: Ak mu v USA zakážu Android, nasadí vlastný systém

Pokiaľ chcete svojmu známemu poslať zábavné gifko so svojou tvárou, aplikáciu Doublicat: Face Swap AI-tool si môžete TU (Android) alebo TU (iOS). Ak ju ale budete ignorovať, určite o nič zásadné neprídete.