udaje

NÁVOD: Takto požiadate o odstránenie vašich údajov zo serverov aplikácie FaceApp

Aplikácia FaceApp, ktorá existuje už viac ako dva roky, sa opäť dostala do centra pozornosti širokej verejnosti. Nový filter v aplikácii dokáže upraviť fotografiu tváre užívateľa tak, akoby vyzeral o niekoľko rokov starší alebo mladší.

Aplikácia FaceApp, ktorá existuje už viac ako dva roky, sa opäť dostala do centra pozornosti širokej verejnosti. Nový filter v aplikácii dokáže upraviť fotografiu tváre užívateľa tak, akoby vyzeral o niekoľko rokov starší alebo mladší.

Zábery staršieho alebo mladšieho ja sú skutočne prepracované a hojne zdieľané na sociálnych sieťach, vďaka čomu sa stala aplikácia behom krátkej chvíle mimoriadne populárnou. V tomto období ide o jednu z najsťahovanejších aplikácií pre OS Android a iOS.

Zároveň sa však objavili pochybnosti o dôslednej ochrane osobných údajov. Aplikácia v posledných dňoch zozbierala 150 000 000 tvárí užívateľov, ktorí sa rozhodli jeden z jej filtrov využiť. Obavy o ochranu osobných údajov podnietil aj fakt, že aplikácia pochádza z dielne ruských vývojárov.

Výsledok práce FaceApp
Výsledok práce aplikácie FaceApp

FaceApp však nie je výsostne nebezpečnou aplikáciou. Oprávnenia, ktoré od užívateľov žiada, sú typické pre množstvo iných aplikácií, hlavne sociálnych sietí. Pokiaľ používate Instagram a Facebook, aplikácia FaceApp by nemala predstavovať väčšie riziko.

V každom prípade sú ale zásady ochrany osobných údajov aplikácie skôr všeobecnejšie a okrem iného sa v nich píše, že autori aplikácie môžu použiť vaše fotografie, ktoré ste do aplikácie nahrali, na komerčné a iné účely podľa ich uváženia. Bez toho, aby od vás potrebovali súhlas (udelili ste ho aplikácii), alebo aby vám niečo zaplatili.

Jeden z tvorcov aplikácie, Jaroslav Goncharov, uviedol, že zozbierané údaje nezdieľajú s tretími stranami a že užívatelia môžu požiadať o vymazanie týchto údajov. The Next Web pripravil krátky návod, ako na to.

Otvorte aplikáciu FaceApp a v pravom hornom rohu ťuknite na ozubené koliesko, ktorým sa dostanete do nastavení aplikácie. V spodnej časti užívateľského prostredia zvoľte Report bug and send logs.

faceapp

Do textového poľa napíšte slovo Privacy a ťuknite na tlačidlo Report v pravom hornom rohu. Následne sa objaví výzva na zdieľanie, v ktorej zvoľte Gmail, resp. e-mailovú aplikáciu, ktorú používate. Potom už len požiadavku odošlite ako bežný e-mail.

faceapp

Aplikácia sama správu doplní o identifikátory vášho zariadenia na základe ktorých budú môcť vývojári konkrétne údaje odstrániť. Jaroslav Goncharov priznáva, že odstránenie údajov môže nejaký čas trvať, keďže sú tvorcovia aplikácie vyťažení. Žiadosti o odstránenie údajov ale majú podľa neho prioritu.

Zároveň autori pracujú na prívetivejšom rozhraní, pomocou ktorého bude možné jednoduchšie odoslať žiadosť o odstránenie údajov.