Tetris pre smartfóny končí, Electronic Arts hry odstaví v priebehu apríla

Vývoj na základe novej licencie prevezme N3TWORK.

1

Legendárna hra Tetris bola po prvýkrát predstavená ešte v roku 1986. Vyvinul ju Alexej Pažitnov, vtedajší pracovník Akadémie vied Sovietskeho zväzu.

V priebehu času vzniklo množstvo rôznych verzií hry Tetris a jej klonov, ktoré sa dali hrať snáď na každom dostupnom zariadení. V roku 2011 Tetris dorazil aj do smartfónov (Tetris® 2011). Neskôr prišiel Tetris Premium a v roku 2013 tieto hry doplnil ďalší titul Tetris Blitz.

Hry sa stali veľmi populárnymi, keďže išlo o jediný oficiálny Tetris, ktorý sa dal hrať na mobilných telefónoch. Klasickú hru s padajúcimi kockami vo verzii pre mobilné zariadenia priniesla spoločnosť Electronic Arts. Žiaľ, po takmer 10 rokoch EA s hrou Tetris končí, informuje Gizmodo.

Všetky uvedené hry už zmizli z Google Play aj z Apple App Store. EA prestane hry podporovať 21. apríla 2020. Existujúci hráči, ktorí majú hru nainštalovanú, sa s ňou tak môžu ešte pár týždňov zabávať.

tetris
Foto: Engadget

Po 21. apríli ale prestanú fungovať aj nainštalované hry, čo asi nepoteší tých užívateľov, ktorí do nich investovali nejaké peniaze. Tetris našťastie z mobilných zariadení nemizne nadobro.

The Tetris Company uzavrela v minulom roku novú dohodu s firmou N3TWORK, ktorá sa stáva výhradným vývojárom hier Tetris. V obchode Google Play sa už nachádza nová verzia hry Tetris, ktorá pochádza z dielne N3TWORK. Zatiaľ neexistuje verzia pre iOS, zmeniť by sa to ale malo v blízkej budúcnosti.

N3TWORK okrem toho vyvíja hru Tetris Royale, ktorá sa zatiaľ nachádza v režime beta testovania a v našich končinách nie je dostupná. Tetris je silnou značkou, ktorú N3TWORK určite zužitkuje aj pri ďalších hrách s rovnakou tematikou, ktoré v budúcnosti vzniknú.

Nový Tetris asi nenazbiera toľko aktívnych hráčov ako moderné Battle Royale hry pre viacerých hráčov, v každom prípade tu s nami zostáva a skalných fanúšikov bude môcť zabávať aj naďalej.